www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Zdakarieva sa – Yamaha

autor: Haro007, 27. 12. 2015, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Zdakarieva sa – Yamaha

Tri ladičky zažili v Južnej Amerika málo svetlých chvíľ. Yamaha doteraz nedokázala nadviazať na sériu úspechov z 90-tych rokov, kedy Peterhansel doslova valcoval konkurenciu. Čudné, pretože potom ako jediná firma továrensky jazdila a rozvíjala 450-ky v dobe, keď prakticky všetci jazdili na veľkých objemoch. Francúz Fretigne dokonca dokázal v technicky náročných pieskových etapách Afriky naložiť výkonnejším, no ťažším strojom. Yamaha nedokázala zásadnejším vývojom zužitkovať nadobudnuté skúsenosti a iba ponúkala upravené endurá s rally kitom. Dosť málo na takú fabriku.

Po nečakanom zákaze objemov nad 450ccm síce vyrobili dakarský špeciál, neskôr po vzore KTM osadený motokrosovým motorom, aby opäť vychádzali z geometrie a koncepcie endura. Ani hviezdy ako Despres, či pieskový guru Pain nedokázali pretaviť úsilie do výrazného úspechu, hoci na pódium dva krát dosiahli (3. miesto 2011 a 2012). Možno úradoval nedostatok šťastia, potrebného k poriadnemu výsledku. Tak sa pretekanie zmenilo na jednotlivé epizódy úspechu bez stáleho miešania kartami vpredu.

yamaha-pain

Na Dakar 2016 Yamaha znovu postavila špeciál, vypadajúci ako doma v garáži prestavané enduro. Nepochybne je motorka so všetkými možnými vychytávkami, ale jednoznačne koncepčne vychádza z produkcie. Zrejme úmysel, neviem.

Zmenilo sa osadenstvo tímu. Modro-bielych bude reprezentovať víťaz Merzougy 2015 Alessandro Botturi a výrazný dakarský jazdec poslednej dekády Helder Rodrigues. Ten nečakane opustil Hondu, hoci po posledných výsledkoch to až tak nečakané možno nebolo. Rodrigues pôsobil v Yamahe vlastne podstatnú časť svojho svetového rally účinkovania a tak sa prakticky vracia do domovského prostredia. Zároveň v Honde nemal možnosť podieľať sa priamo na vývoji, inžinieri iba vyhodnocovali štatisticky zhromažďované údaje od jazdcov a z riadiacich jednotiek. Naopak, Yamaha si cení jeho cit pre spätnú väzbu a chce aj s Helderovým pričinením konečne preraziť. Na to však musí odjazdiť minimálne jeden Dakar, aby nazbieral dostatočné množstvo cenných údajov.

yamaha-02

Okrem továrenskej dvojice dostane polo továrenskú podporu Frans Verhoeven, dlhoročný jazdec Yamahy.

Momentálne nejde posúdiť, ako na tom Yamaha je po technickej stránke. Nič oficiálne, okrem typických predakarských všeobecných veľkohubých vyhlásení továrne a jazdcov nevieme. Ale prospelo by Dakaru silné umiestnenie Yamahy v etapách a prípadne aj na konečnom pódiu. Pretože zdravá konkurencia pozdvihuje akúkoľvek súťaž a potláča diktátorský monopol.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií