Tréning v Dubaji
autor: Haro007, 13. 12. 2024, Diskusia k článku (počet reakcií: 0)
V prvom decembrovom týždni 2024 sa uskutočnil spoločný tréning rally pretekárov v autentických púštnych podmienkach na Arabskom polostrove, konkrétne v Dubaji. Malý emirát na pobreží Perzského zálivu je dnes Mekkou endura a rally jazdcov, túžiacich si počas európskej zimy zajazdiť si po horúcich dunách miestneho ergu.
Skupinu tvorili Števo Svitko, Pal Ander Ullevalseter, Maťo Benko a Vlado Preis. Števo jazdil na svojich motorkách, poslaných do Dubaja dávnejšie. Maťo na vlastnom endure Yamaha, zakúpenom na mieste, Pal a Vlado na požičaných strojoch.
Stabilné počasie umožnilo ladenie formy tesne pred Dakarom 2025 (Svitko) a Africa Eco Race 2025 (Benko + Ullevalseter). Na programe boli väčšinou voľné výjazdy do útrob púšte, s prevažujúcim pieskovým podkladom, naviatym do sypkých dún. Števo sa spojil s partou Francúzov, majúcich roadbooky z okolitej púšte a spolu pilovali navigáciu v rýchlosti, zodpovedajúcej tej na pretekoch.
Tréningy sa obišli bez zranení, ak nerátame Vladovo vyhodené rameno počas druhého dňa pobytu, čo je pozitívna správa nedlho pred štartom oboch svetových rally. Samozrejme, príprava pokračuje aj doma, napríklad na zmrznutej trati v Hniezdnom (na pneu bez hrotov), či na pieskoch Záhoria. Akurát rozdiel teplôt cca 30°C nerobí dobrotu jazdcom ani nastaveniu pruženia motoriek. Nuž, ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.





















