www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Števo Svitko vyhral Serres Rally 2016

autor: Haro007, 6. 9. 2016, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Števo Svitko vyhral Serres Rally 2016

Skončila posledná z tohoročných významných „týždňových“ rally, jazdených na starom kontinente. Populárna navigačná Serres Rally, namotaná v typických gréckych terénoch priniesla opäť športové zápolenia na úrovni, prekvapenia aj očakávané výsledky, prúsery a hojnú účasť Slovákov  Čechov.

SK:

CZ:

Od začiatku sa očakával veľký súboj Števa Svitka a vlaňajšieho víťaza Ondra Klymčiva, spolu s dakaristom Botturim. Samozrejme, poradie mohli miešať aj hviezdy európskych rally Cosentino, Prata a Zanetti. Tak aj bolo.

6d01

Mierny hendikep mal oproti Števovi Ondrej, štartujúci na ťažšej a menej obratnej Rally Replice. Dobrou správou je, že po nepríjemných zraneniach na Dakare 2016 je späť a Česi tak malú opäť polienko v ohni.

Hneď v prvej etape šiel do vedenia Svitko, Klymčiv obsadil 3. miesto. Výborne zajazdil aj Maťo Benko (12.miesto), Jirkovia Vepřek a Kalát.

16

Aj 2. etapa sa niesla v znamení zápolenia favoritov. Trojica Svitko – Botturi – Klymčiw ukazovala ostatným, prečo patria k svetovej špičke. Tentoraz do prvej 20-ky nazrel Tono Zboran. Celkovo viedol Števo Svitko o 9 minút pred Botturim a o 11 pred Klymčivom, čo bolo na začiatok úplne perfektné.

07

V 3. etape pokračovali favoriti vo vzájomnom súboji na ostrie nože a Botturi tesne porazil Štefana. No v konečnom poradí to nič nezmenilo. Dobre zabojovali aj Jano Zaťko a Vlado Oboňa. Samozrejme, rally je aj o výdrži a technike. Problémy dobehli Maťa Benka, inak veľmi skúseného a aj úspešného jazdca. Klesol na koniec výsledovky, pretože vírusy a bacily dokážu potrápiť.

Osud sa ale nevyhýba ani favoritom. To pocítil naplno Botturi počas 4. dňa, kedy spojka nechcela fungovať bez kvapaliny, sviňa jedna. Znovu hviezdil Števo Svitko, ostatní naši sa naskladali do tretej desiatky v poradí Preis, Oboňa, Zaťko a Zboran. Štefan celkovo viedol už o neuveriteľných 48 minút pred Ondrom, Botturi zletel na 63. priečku.

15

Etapa s číslom 5 mala dosť krátky meraný úseek, preto časové rozdiely v čele boli minimálne a Svitko stratil na víťaza dňa iba 2 minúty, no zvýšil náskok Klymčiwa. Jano Zaťko opäť dokazoval, že vek nehrá úlohu a skončil na 24. mieste. Celkovo viedol Svitko pred Klymčiwom a Cosentinom, ostatní naši sa poskladali tiež na pekné miesta: Zaťko 22., Oboňa 23., Zboran 24. a Preis 26.

Predposledný deň bola časovka dosť dlhá na veľké rošády vo výsledovke. Števo Svitko opäť vyhral etapu, v čele znovu bojoval aj Botturi. Výborne zajazdil Vlado Preis (21. miesto), naopak všetko pohnojil najväčší hnojič európskych a svetových rally Jano Zaťko. Počas údržby museli ratovať v búrke bivak a tak zabudol naliať do motora olej. Už po koľký raz, kua?! Výsledok si vie každý domyslieť.

Aj v poslednom dni čakala na pretekárov výživná porcia kilometrov, no zázraky sa neudiali a Štefan Svitko s prehľadom dokončil etapu na 2. mieste, tesne pred Klymčiwom. Preto Števo vyhral celú rally s rozdielom triedy o takmer hodinu pred Klymčiwom a Cosentinom. Výborne skončili aj Preis a Oboňa (22. a 23. miesto celkovo), tiež Vepřek (27. miesto, Zboran (31. miesto) a Kalát 32. miesto). Všetkým blahoželáme.

05

Števo ukázal pred Dakarom 2017 skvelú formu, zároveň potvrdil zlepšujúcu sa navigáciu. Potešil aj Ondrej, ktorého prognózy boli po Dakare 2016 dosť chmúrne pre divoké a mnohopočetné zranenia. Zdravotne síce nie je ešte na 100% fit, ale do januára zrejme bude. Naša stabilná úderka Benko, Zboran, Oboňa, Preis a Zaťko zajazdila, ako vždy, veľmi solídne a určite nesklamala. Podobne ako naši bratia z veselého Czech Rally Beer Teamu.

Rozhovory s vybranými účastníkmi prinesiem onedlho.

Text:Haro, foto: Serres Rally

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií