www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Števo Svitko na Dakare 2018 skončil

autor: Haro007, 17. 1. 2018, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Števo Svitko na Dakare 2018 skončil

Neradostná správa zastihla priaznivcov motoristického športu na Slovensku. Števo Svitko mal v priebehu 10. etapy Dakar Rally 2018 nepríjemný pád. Nakoniec bolo šťastím, že sa zaobišiel iba s odstúpením a nie s nejakým horším zranením. Osudným sa mu stal nebezpečný terénny hrb na piesčitej ceste, označený v itinerári ako malá výstraha (jeden výkričník), namiesto nebezpečnej prekážky (tri výkričníky). Vzhľadom k charakteru terénov prebehlo v etape množstvo kolízií, zopár z nich so zraneniami jazdcov.

V pieskových púšťach vegetujú rastliny s malou nadzemnou časťou. Disponujú mohutným koreňovým systémom, slúžiacim na získanie vlahy a na zakotvenie v nestabilnom podloží. Spoločne nesú laický názov „ťavia tráva“. Na mäkkom podklade tak vznikne hrb, tvrdý ako kameň, so strmými stenami. Aj po odstránení hornej časti korene prežívajú roky a na pieskovej ceste zostáva nebezpečná prekážka. Pokiaľ pretekári prekonávajú kritický úsek napoludnie, kedy slnko svieti zhora a nevrhá tiene, vlny a hrby im v rýchlosti splývajú. Tak dochádza k nezavineným a zbytočným pádom, často s fatálnymi dôsledkami. Vtedy predná časť motocykla preletí cez nerovnosť, no zadné pruženie už nedokáže problém pobrať a nakopne jazdca do šialeného salta. Čím ide rýchlejšie, tým je pád horší. Našťastie dopad do piesku mierne následky zmiernil, ale napriek tomu bola kolízia hrozivá.

Števo Svitko mal proste smolu. Na inkriminovanom mieste, ale aj inde, uniklo pohrome o vlások množstvo ďalších jazdcov a posádok, pod plynom zápasiacich s časom a s nástrahami púšte. Dobre rozbehnuté preteky musel pre bolesti prerušiť a cieľ v argentínskej Cordóbe v tomto ročníku neuvidí. Je to jeho tretie vypadnutie z deviatich celkových účastí. Odstupuje z 8. miesta celkovo. Dúfajme v skoré uzdravenie bez následkov a v šťastnejšiu účasť v roku 2019 na Dakare.

(Vo videu je pád od 15. sekundy.)

Text: Haro, foto: Dakar.com

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií