www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Števo Svitko a Maťo Benko: 2 Dakary v rozmedzí 4 mesiacov!

autor: Haro007, 11. 10. 2022, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Števo Svitko a Maťo Benko: 2 Dakary v rozmedzí 4 mesiacov!

Rally Dakar počas vyše 40-ročnej existencie prešla búrlivým vývojom. Domovom pretekov je Afrika, pričom klasické ročníky mali štart v Paríži a cieľ v senegalskom Dakare. Neskôr, pod vplyvom politických a bezpečnostných faktorov, sa trasa menila, no podstata zostala zachovaná: začiatok v Európe a koniec na čiernom kontinente. V roku 2008 štart usporiadatelia zrušili a na rok 2009 ho presunuli do Južnej Ameriky, pre hrozbu teroristických útokov. Po naplnení ekonomických cieľov a vyčerpaní prírodných možností sa Dakar v roku 2020 znovu sťahoval: tentoraz na Arabský polostrov, kde sa koná dodnes.

V podobe, v ktorej poznáme Dakar Rally dnes, neexistovali odjakživa. Hlavne africká perióda bola o nepohodlí, o malých tímoch, o obetavosti a hlavne o rýdzom športe. Preto niet divu, že po ústupe majiteľov rally ASO z Afriky ihneď v roku 2009 prázdne miesto obsadila partia nadšencov z Francúzska. Tí pokračovali v pôvodnej myšlienke Dakaru, založili formát Africa Eco Race a zachovali odkaz nebohého zakladateľa rally Thierry Sabina. Oba preteky mali približne rovnaký termín na prelome kalendárnych rokov, preto zostával Africa Eco Race v tieni mediálne známejšieho Dakaru. Zároveň pretekári nemali možnosť zúčastniť sa oboch podujatí. Ako posledný test pred ostrým Dakarom slúžila posledné roky Rallye du Maroc, ako súčasť svetovej FIM cross country série.

Počas pandémie nastali ťažké časy pre športové zápolenie do tej miery, že Eco Race po sérii zmien a odkladov v roku 2021 zrušili, aby sa o rok vrátil v plnej nádhere v novom termíne. V polovici októbra 2022 prebehne štart tejto čoraz populárnejšej súťaže v Monaku. Pre presunutí konvoja na africký kontinent čaká pretekárov pravé 2-týždňové športové dobrodružstvo s minimom presunov, no s maximom ostrých meraných špeciálov. Kamenisté „cesty“ Maroka, rýchla pláne a wádí Západnej Sahary, nekonečné mäkké duny Mauretánie a savany Senegalu preveria výdrž účastníkov, tímov, aj techniky.

Zachovaný termín usporiadania Dakaru a nový dátum organizovania Africa Eco Race umožnil záujemcom zúčastniť sa na oboch rally v rýchlom slede na prelome rokov 2022/2023. Túto jedinečnú možnosť využili aj Slováci Štefan Svitko a Martin Benko. Hoci absolvovanie dvoch najťažších rally súťaží na svete po sebe je náročné zorganizovať aj vydržať, padlo rozhodnutie „ideme do toho“: čiže nefalšované dobrodružstvo v západnej Afrike a profesionálne šialenstvo v Saudskej Arábii.

Maťo už okúsil Eco Race mnohokrát, v ročníku 2017 dokonca dosiahol na pódium celkovým 3. miestom! Ale Števo pozná z Afriky iba Tunisko z tréningov a Maroko z pretekov. Zákerné duny Mauretánie neokúsil, takže ešte nevie, ako chutí tá pravá Sahara. Pod hlavičkou NORWIT-u sa v jednom tíme s nimi objaví aj dakarská legenda Pal Anders Ullevalseter z Nórska. 15.10.2022 začíname s reportmi.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií