Registrácia

Prihlásenie:

OiLibya Rally 2018 – Svitko 10. celkovo

autor: Haro007, 10. 10. 2018, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) OiLibya Rally 2018 – Svitko 10. celkovo

Slávna Rallye du Maroc, alebo OiLibya, sa uskutočňuje každú jeseň v okolí marockého mesta Erfoud, ležiaceho na severnom okraji Sahary. Územie je považované za jedno z najvhodnejších v Afrike na usporadúvanie navigačných rally. Je dobre dostupné, bezpečné a hlavne poskytuje na relatívne malej ploche všetky predstaviteľné terény púšte. Každoročne sú preteky považované za posledný poriadny test pred Dakarom, preto býva súpiska nabitá zvučnými menami a v bivaku kraľuje komplet zázemie mnohých továrenských tímov. Ročník 2018 nebol výnimkou.

Mená ako Quintanilla, Benavides, Walkner, Goncalves, Sunderland, Van Beveren, Metge, Price, De Soultrait a Brabec dopĺňajú aj naše: #23 Martin Benko a #24 Štefan Svitko. Obaja štartovali na vlaňajšej technike, pretože nové motorky nestihli doraziť včas.

Štart do prológu, dlhého 10km prebehol 3.10.2018 severne od mesta Fés. Toby Price ukázal všetkým chrbát a vyhral, tesne nasledovaný Walknerom a Sunderlandom. Števo Svitko na 13. mieste stratil 34 sekúnd, Maťo Benko skončil na 28. pozícii.

Prvá etapa viedla z mesta Fés do Erfoudu otvorenou púšťou. Celkovo merala takmer 500km, pričom dve časovky mali spolu 173km. Tá druhá bola už o piesku a dunových poliach. Poradie na prvých troch priečkach sa zopakovalo z prológu. Naši poskočili vpred, Števo stihol špeciálky odjazdiť za 2h31m29s a na 9. mieste strácal na Tobyho 18m11s a na rovnakom stupienku bol aj celkovo. Maťo bol na 26. mieste v etape aj celkovo.

Druhá etapa bola s minimom presunov, jej podstatnú časť tvorila časovka 281km dlhá. Všehochuť terénov a niekoľko polí mäkkých dún značne vysali sily z pretekárov a pomiešali poradie. Najviac ťahali za plyn a najlepšie navigovali Walkner, Price a Quintanilla, Svitko po problémoch došiel na 17. mieste, Benko na 25. mieste. Celkovo viedol Price, Števo spadol na 14. miesto a Maťo klesol o jednu priečku na 27. miesto.

© RallyZone – Edoardo Bauer

Aj tretia etapa mala brutálnu časovku a takmer nič presunov. Brutalitka v podobe nádielky 304km časovky zaviedla štartové na kamenisté terény s roklinami, na kultové dunové pole Erg Chebbi, ďalej na pieskové pláne pri alžírskych hraniciach. V dunách bol cieľ maratónskej etapy a pretekári strávili noc v beduínskych stanoch bez možnosti servisu. Trasa znovu opisovala slučku okolo Erfoudu. Rýchlu časovku vyhral tesne Sunderland pred Walknerom, ktorý využil zaváhanie Pricea a ujal sa vedenia v rally. Svitko sa vyhol problémom, prišiel na 8. mieste a poskočil na 12. miesto celkovo, Benko postúpil na 26. miesto.

Druhá polovica maratónskej etapy, teda štvrtá etapa, približne kopírovala predošlý deň v opačnom smere. Opäť bolo mnoho piesku a dún, tiež takmer 300km meraných. Price vrátil Walknerovi včerajšok, vyhral deň a vrátil sa na vedúcu pozíciu pred Quintanillu a Sunderlanda. Števo stratil vyše hodinu, skončil 18. ale pre problémy konkurencie vyskočil o dve miesta na 10, pozíciu. Maťo držal pekné 22. miesto.

Posledný deň OiLibya Rally smeroval trasu z Erfoudu do Fésu. Dlhý presun a dve časovky spolu dlhé 198km znovu miešali poradím. Prvenstvo v piatej etape ukoristil Brabec, druhé miesto Price a tretie Walkner. Svitkovi sa darilo a 6. miesto so stratou necelých 7 minút potešilo. Maťo zajazdil stabilne na 24. mieste. Krásnu súťaž vyhral Toby Price a ukázal pred Dakarom 2019 skvelú formu. Pódium doplnili Walkner a Brabec. Števo Svitko si udržal 10. priečku a Maťo Benko dokonca postúpil na 21. miesto celkovo. Obom našim borcom blahoželáme.

24 SVITKO Stefan (SLO), KTM 450 Rally, moto, quad, action during Rally of Morocco 2018, Stage 1, Fes to Erfoud, october 5 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

Štefan bude pokračovať v tréningoch v Maroku a potom ho čaká kochačková Panafrica Rally (je prihlásený aj Ivan Jakeš) a v januári Dakar 2019. Maťo si preberie novučkú KTM Rally Replicu a dokončí prípravu na Africa Eco Race 2019.

Text: Haro, foto: OiLibya Rally