www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Despres presedláva na autá

autor: Haro007, 27. 3. 2014, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Despres presedláva na autá

Prekvapujúca informácia prišla z prostredia Dakar Rally. Cyril Despres nepredĺžil jednoročnú zmluvu s Yamahou a presedláva z jednej stopy na autá. Hoci sa tento krok očakával, prišiel o niekoľko rokov skorej ako hovorili predpoklady. Teraz sa nezdá čudná dlhá návšteva Despresa v stajni Red Bull Carlosa Sainza na Dakare 2014, dosť podrobne prezentovaná v športových médiách. Zrejme sa chlieb lámal už tam.

Cyril-Despres-Peugeot-Dakar2015-Befurious.com

Novou stajňou pre Despresa bude Peugeot, ktorý so po dlhých 25 rokoch vracia na pretek pretekov. Novým súťažným náradím bude Peugeot Crossover 2008. Na začiatok postavia 2 až 3 továrenské špeciály. Druhým vyvoleným pilotom sa stal  Carlos Sainz zo Španielska. S tréningami začnú spoločne v júni, aby na Dakar 2015 stihli všetko doladiť. No na výstave automobilov v Pekingu sa očakáva veľké vyhlásenie Peugeotu o Rally a všetci začali ihneď špekulovať o prestupe Peterhansela od Mini.

Podľa slov Despresa za začal myšlienkou urýchleného prestupu zapodievať ku koncu tohtoročného Dakaru. Zanedlho prišla od Peugeotu taká ponuka, ktorej sa nedalo odolať a vraj prichádza raz za život. V podobnom duchu sa vyjadril aj Sainz. Francúzska automobilka má s rally dlhodobé skúsenosti a dokázal kraľovať na Dakare v 4 ročníkoch po sebe (1987 – 1990).

peugeot-dakar-2015-sainz-despres1

Yamaha, ktorá mala pre nasledujúce roky s Cyrilom veľké ambície, len ťažko prehltla jeho odchod. Nakoniec sa šalamúnsky dohodli na oklieštenej spolupráci. V prvom rade Despres povedie ako externý „dohliadač“ mladý Yamaha Rally Team a pomôže s výberom a výchovou jazdcov. Zároveň odjazdí 2 – 3 preteky ročne, niečo z rally a možno aj extrém enduro (Romaniacs). Má šťastie, že s tým Peugeot súhlasí.

Cyril Despres and Carlos Sainz  - Lifestyle

Samotný Despres so silným egom veľmi túžil po vyrovnaní rekordu 6 víťazstiev Peterhansela v kategórii motocyklov, no rýchlo zistil že na Yamahe mu to asi nebude súdené. Tá stále nedosahuje parametre KTM ako celku a zrejme nechcel premrhať ďalšiu sezónu na stroji, ktorý mu evidentne nesadol do ruky. Či sa časom pridá k nesmrteľnej hŕstke jazdcov, víťaziacich v v rozdielnych kategóriách sa uvidí. Lebo sú iba traja na svete: Huber Auriol, Nani Roma  a Stephan Peterhansel.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií