www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

DAKAR 2022 a Slováci

autor: Haro007, 26. 12. 2021, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) DAKAR 2022 a Slováci

Každoročne opakujem na konci roka v článku tie isté dakarské náreky a zaklínadlá: Čechov veľa, tak za autobus, nás akurát do jednej rikše. Ako vždy. Zatiaľ čo u západných susedov funguje mediálne propagovanie menšinových športov a ich sponzoring, u nás nič z toho. Výsledok? Súčasný žalostný stav moto športu, vlastne všetkých športov, okrem futbalu.

Možno keby si začali motorkári holiť nohy, gelovať vlasy a tetovať sprostosti po tele, aby mali rovnaké podmienky ako spomenutí kopači do lopty… beriem späť, veď nič z toho pod výstrojom nevidieť. Tak sa chlapi trápia, zháňajú Evri a pomedzi to poctivo trénujú. U nás, v Maďarsku a raz v roku v Afrike!!! Kuááá, tí sa majú! Konkurencia je pol roka na Sahare a zvyšok roka priamo v púšti na Arabskom polostrove. A ak raz Števo s pretekaním sekne, budeme v riti úplne.

Ivan Jakeš  sa opäť raz chystal na Dakar, už neviem koľký v poradí. (Viem, na 13.) Po vlaňajšom koronovom zážitku, kedy ho aj s tímom elegantne vykopli pre pozitívny test, to chcel rozbaliť. Nuž nerozbalí. Síce zásoboval médiá rozhovormi a videami, bol prijatý do Jantar tímu, ale nakoniec všetko padlo. Ako inak, na financiách. Jantar tím je podporná skupina, nie sponzor. Tak 48-ročný matador musí zase raz zostať doma.

Maťo Benko považuje Dakar za drahú a (ne)športovú somarinu, uprednostňuje Africa Eco Race. Minulý rok ju zrušili a nakoniec podal prihlášku na Dakar 2021. Ale skrytý šuter v pieskovej koľaji mal iný názor a domov prišiel so zle zlomenou nohou. V lete sme sa stretli na MX pretekoch v Hniezdnom: ja ako jazdec, Maťo ako krívajúci divák. Ku koncu roku noha povolila, chalanisko absolvoval Rallye du Maroc 2021a ďalej trénoval odušu.

V novembri, tesne pred odovzdaním techniky v Le Havre, sa úplne iný kameň rozhodol, že do Saudskej Arábie nepôjde. Lebo ležal pred odpalom na rampe, Maťo 30m skok doletel bokom a „iba“ si vykĺbil rameno. Takže Dakar stop. Ale Eco Race, presunutá po novom na marec, je reálna. Ullevalseter si takmer šprtol od radosti, keď sa to dozvedel a prihlásil sa na Eco tiež. Tak obaja popretekajú v Afrike na jar.

Erik Vlčák vlani absolvoval Dakar v kategórii Male moto (bez asistencie) a darilo sa mu. Ako nováčik nielen že dokončil, ale sa umiestnil 39. celkovo, 12. medzi nováčikmi a 8. v Male moto. Paráda. V tomto roku padlo rozhodnutie o prestávke a štartovať nebude. Musí sa povenovať práci v rodinnej firme. Snáď 2023?

Števo Svitko #142 bude zachraňovať česť Slovenska. Po koľký raz už?

Kategória motoriek na Dakare rozkvitá a nie je núdza o kvalitné súboje. Števo patrí dlhodobo medzi svetovú špičku a opäť môže miešať karty. Je známy, že nejazdí zbytočne cez hranu, čo o továrenskej konkurencii nemožno povedať.  Napriek tomu vlani ukoristil 11. miesto celkovo a štartovať v ročníku 2022 bude. Samozrejme, na novej KTM, ktorá ma dostatočné logistické zázemia v podobe továrenských kamiónov plných náhradných súčiastok. Pod hlavičkou Slovnaftu a NORWIT-u sa pokúsi zopakovať svoje osobné maximum z roku 2016 v podobe 2. miesta celkovo.

Hoci sa nevenujem problematike štvorkoliek, Juro Varga stojí za zmienku. Mal byť na Dakare nováčikom, ostrohy získaval postupne na európskych baja a rally a snaženie zavŕšil úspešným absolvovaním Rallye du Maroc 2021 na jeseň. Tam potvrdil účasť a výsledkom získal miestenku na Dakar 2022. Nakoniec, po vzhliadnutí špičky na rally v Afrike zistil, čo musí dohnať a natrénovať, preto pôjde až na Dakar 2023.

Howgh.

Takže ako sme na tom? JEDEN JEDINÝ SLOVÁK!!!!!!!! Števo, budeme Ti držať palce. My, veriaci, sa aj pomodlíme. Nech je všetko ako má byť!

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií