www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

ALBANIA RALLY 2021

autor: Haro007, 13. 6. 2021, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) ALBANIA RALLY 2021

Balkán je zemou zasľúbenou pre rally v rámci starého kontinentu. Nádherné terény, tolerantnosť úradov a nepríliš tvrdé ekologické predpisy umožňujú organizátorom zatiaľ rok čo rok usporadúvať kvalitné preteky. Medzi „týždňovými rally“ však vyčnieva jedna nad všetky: Albania Rally.

Do vienka dostala takmer nedotknuté a divoké hory, autentické prostredie a nekonečné možnosti pre natiahnutie tratí. To sa premietlo nielen do kvality súťaže, ale hlavne do náročnosti. Nie nadarmo dostala prívlastok najťažšia rally Európy.

Každým rokom sa zúčastňujú zástupcovia zo Slovenska aj Čiech, našťastie tak bolo aj v tomto roku. Jún priniesol viacero zápolení podobného charakteru naraz, pretože organizátori sa (právom) obávajú ďalšej naplánovanej vlny akože pandémie a nik nemá silu tieto panské huncútsva zatrhnúť. Pretekári z rovnakých dôvodov hromadne podávali prihlášky a iba v kategórii motoriek sa nazberalo vyše 200 zaregistrovaných.

Rally odštartovala 5.6.2021 vo Vlore s skončila 12.6.2021 v Tirane. Slovensko nakoniec reprezentovali Vlado Preis #35 (KTM 450 EXC), Jano Zaťko #145 (KTM 500 EXC), Igor Gažo #151 (KTM 525 EXC) a Miro Hunana #29 (Husqvarna 450).  Bratov spoza Moravy zorganizoval Kalič (Jirko Kalát) tak úspešne, že Czech Rally Beer Team mal až 18 členov, preto si na transport objednali veľký nákladiak. Samozrejme, súčasťou výbavy bolo aj mnoho tekutých zásob, aby dali zadosť menu svojho tímu.

Trasa obišla prakticky celé Albánsko a denná nakladačka kilometrov bola vážna, až príšerná. Veď časovky cez 400km plus presuny, jazda podľa balkánsky poňatého itineráru a premenlivé počasie k tomu, dali zabrať aj tým najlepším. A cieľ uvidela iba polovica štartujúcich, tu netreba komentár. Aj Pepa Macháček povedal, že kto dá Albániu, dá aj Dakar s prstom v riti. Myslím, že 5-násobný víťaz Dakaru má pravdu.

O priebehu rally nám zreferujú účastníci v samostatnom článku, ja iba pridám celkové výsledky. Vlado Preis je špičkový rally jazdec a nesklamal. Celkovo obsadil perfektné 5. miesto (4. v kategórii M1). Nestarnúci Jano Zaťko to dal na 33. miesto celkovo (4. miesto v M6) a Gažko obsadil 44. miesto celkovo (6. miesto v M6). Miro Hunana po nekonečných technických problémoch s roadbbokom bol tesne za Gažkom na 45. mieste celkovo.  Z Čechov figuruje najvyššie Jan Kavan na 9. mieste (1. miesto v M6) a Jirko Vepřek na 16. mieste celkovo (2. miesto v M2). Všetkým menovaným aj nemenovaným blahoželáme, rozhovory prinesiem onedlho.

Text: Haro, foto: Alessio Corradini

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií