www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Afriquia Merzouga Rally 2019 naživo

autor: Haro007, 31. 3. 2019, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Afriquia Merzouga Rally 2019 naživo

Populárna a náročná raly, jazdená na území Maroka, vstupuje do 10. ročníka. Kedysi bývala organizovaná na jeseň, neskôr sa zmenil termín a nakoniec aj majiteľ podujatia. Preteky prešli vývojom od amatérskeho závodenia po profi podnik najvyššieho rangu. Jedno však zostalo po starom: Giovanni Sala. Dakarská legenda starých dobrých čias, súputník Fabrizia Meoniho a jeden z mála na svete, ktorý dokázal skrotiť prekoňovanú LC8. Nosatý maník býva pravidelne otcom tratí Merzouga Rally a to je zárukou kvality.

Merzouga 2018 – Seen from drone

🔁 Relive the Afriquia Merzouga 2018 above the race and get ready for #Merzouga2019!

Uverejnil používateľ Afriquia Merzouga Rally Streda 25. júla 2018

Ročník 2019 má konečne normálny dátum (31.3.-5.4.2019), pretože v máji býva v týchto končinách neznesiteľne horúco. Začiatok apríla je tak na hrane, no dá sa. Súpiska je opäť plná slávnych mien: Van Beveren, Metge, Mena, Botturi, Rodrigues, Cerutti, Agazzi… Medzi nimi, našťastie, nechýbajú naše rally hviezdy #2 Štefan Svitko, KTM (Slovnaft Rally Team) a #16 Maťo Benko, KTM (Norwit Racing). Naši borci sú zdravotne v poriadku, technika oboch je po opravách, aby sa neopakovali nepríjemnosti z Dakaru a Eco Race.

Merzouga Rally má ustálený formát. Po technických prebierkach býva krátky dunový prológ, na základe ktorého štartujú pretekári do prvej etapy. Postupne v jednotlivých dňoch nasledujú 4 plnohodnotné etapy v okolí Erfourdu, Erg Chebbi, Rissanni na juhu Maroka. Dve z etáp bývajú spojené do maratónskej bez možnosti asistencie. A posledná etapa, to býva divoký motokros v obrovských dunách poľa Erg Chebbi, nad dedinou Merzouga. Jazdia sa dva okruhy po cca 45km a je to riadny zážitok. (Video je z roku 2014, pretekár Ullevalseter, uverejnil Vlado Kušnier, jeho mechanik.)

Budeme pozorne sledovať počínanie našich reprezentantov a formou pravidelných vstupov informovať o aktuálnom dianí na rally.

31.3.2019 – prológ

Po úspešných prebierkach dnes prebehol krátky prológ. Časy tesne nad 2 minúty svedčia o symbolickosti tejto časti rally a výsledky zoradili pretekárov do poradia na zajtrajší ostrý štart. Števo Svitko sa časom 2:20min umiestnil so stratou 4 sekundy 2. za Metgem. Maťo Benko vyštartuje na 24. pozícii, rovnaké miesto obsadil v prológu so stratou 0:58 na víťaza.

Chalani sa pripravujú na 1. etapu, no problémy im robí počasie. Momentálne v oblasti panujú výdatné dažďové prehánky a naši pretekári nemajú so sebou pneumatiky do rozmočeného terénu. Zobrali iba Deserty. Mnoho suchých vádí sa zapnilo prívalovou vodou a je otázne, či nebude musieť usporiadateľ korigovať trasy a roadbooky tesne pred štartom.

Oficiálne výsledky prológu:

Classmment-Etape0-MOTO-QUAD

1.4.2019 – 1. etapa ERFOUD – ERFOUD: presun 8,17km / časovka SS1 207,48km / presun 58,49km

Rally začína ostrým štartom. 1. etapa mala na začiatok naplánovaný krátky presun, po ňom nasledovala špeciálka s výživnou nádielkou vyše 207km. Pozostávala z dvoch častí, spojených neutralizačnou zónou (tá sa ide podľa roadbooku, jazdci musia splniť iba časový limit a dotankovať). Prvá časť viedla po miestnych poliach malých dún kúsok za Erfoudom, smerom k obrovským dunám Erg Chebbi. Druhá časť, po 21km neutralizácii, bola viac technická s enduro vsuvkami. Navigácia hrala dôležitú úlohu, podobne ako nástrahy prírody v podobe ťažkého mokrého piesku, blata a ešte včera rozvodnených potokov.

Števo Svitko (KTM) zajazdil výborne a skončil časom 3:32:22hod. na 2. mieste za Van Beverenom (Yamaha). Odstup 4:17min je pri tak dlhej časovke v pohode. Tretí v poradí Metge (Sherco) stráca vyše 10 minút. Takmer všetci jazdci dostali drobné penalizácia. Maťo Benko (KTM) tiež zabojoval a dosiahol na 24. miesto medzi motorkármi s časom 4:39:22hod.

Trať bola po včerajších dažďoch namáhavá. Sypké duny s vrstvou vlhkého piesku na povrchu patria k veľmi nepríjemným na jazdenie a hlavne pretekári zo zadným pozícií si v rozjazdenej stope užili svoje. V druhej časti čakalo všetko: piesok, šutre, blato, korytá potokov, dokonca aj prach… Našťastie sa situácia na trati ukázala mierne optimistickejšia, ako to vypadalo včera po daždi.

Classmment-Etape1-MOTO-QUAD-Press-2

2.4.2019 – 2. etapa ERFOUD – ERFOUD: presun 53,90km / časovka SS2 212,22km / presun 58,49km

Aj druhá etapa je vlastne obrovská slučka okolo bivaku v meste Erfoud. Po etape vždy o technickej náročnosti mnoho napovedá rýchlostný priemer špičky. Včera sa pohybovala okolo 60km/h, čo je dosť málo. Síce niečo z rýchlosti zobrala voda na trati z dažďov, no nie až toľko. Trate sú miestami zložité s enduro vsuvkami, našťastie sa málo blúdi.

MERZOUGA RALLY 2019 – ETAPE 2 – 02/04/2019 / PHOTO : AURELIEN VIALATTE / ASO

Pre 2. etapu boli odhady priemernej rýchlosti podobné. Prvá časť po tankovačku bola ešte komplikovanejšia ako včera. Jazdilo sa aj v tieni majestátnych dún Erg Chebbi na azimuty a tam treba navigovať s rozvahou. Až v druhej polovici sa terény otvorili a po pieskových pistách si mohli jazdci konečne vychutnať aj jazdu pod plynom. No aj v tejto časti zaradili orgas prechod skalným chrbátom so zapeklitou navigáciou. Cieľ bol na rovnakom mieste ako včera. V podstate sa oplatilo poctivo navigovať, ako bezhlavo valiť vpred.

Štefan aj Maťo si dnes vybrali svoj diel smoly. Števo jazdil perfektne, stále sa pohyboval na čelných priečkach a do cieľa priletel na 5. mieste s odstupom 2 minútky na víťaza (Metge). No neskôr vyfasoval penalizáciu 30:00min za nedôsledné prejdenie jedného z kontrolných bodov. WP iba „lízol“ na hranici pomyselnej kružnice, v ktorej strede bod je. Jury toto vyhodnotila ako neprejdenie WP a nasolila penalizáciu. Preto klesol v etape na 16, miesto a celkovo v rally na 7. priečku.

MERZOUGA RALLY 2019 – ETAPE 2 – 02/04/2019 / PHOTO : AURELIEN VIALATTE / ASO
MOTO N° 2 / SVITKO STEFAN / KTM

Maťo Benko si užil od tankovačky poruchu navigačných prístrojov v kokpite a naslepo hľadal azimuty a predpísané body. Preto v druhej polovici časovky výrazne strácal, až nakoniec obsadil 38. miesto v etape a 28. miesto celkovo. Snáď bude zajtra lepšie, chalani jazdia a navigujú výborne, len tá smola to kazí.

Výsledky v 2. etape a celkové:

V4-classement-ETAPE-MotoQuad-Stage2

V4-classement-GENERAL-MotoQuad-etape2

3.4.2019 – 3. etapa  ERFOUD – MARATHON BIVAK / časovka SS3: 229,59 KM

Dnešná etapa patrí medzi kľúčové, pretože je súčasťou maratónskej etapy. Samotná časovka je znovu zložená z dvoch odlišných polovín. V prvej, dá sa povedať drsnejšej, čakali pretekárov rôzne nástrahy púšte v zmysle prírodných daností a navigácie. V druhej sa jednalo o spoľahlivú navigáciu, aby jazdci využili aj rýchlu jazdu a orientáciu počas nej. Cieľ je v typickom maratónskom bivaku. Účastníci budú bez možnosti asistencie, môžu si pomáhať pri údržbe iba navzájom a prespia v berberských stanoch.

MERZOUGA RALLY 2019 – ETAPE 3 – 03/04/2019 / PHOTO : AURELIEN VIALATTE / ASO
MOTO N°42 / GERINI MAURIZIO / HUSQVARNA

Štefan Svitko (aj Maťo, trénujú kondičku často spolu) patrí medzi totálne zodpovedných športovcov, lenže rally je o mnohých vedľajších vplyvoch. Medzi ne patrí aj zablúdenie, nezavinená porucha techniky, či obnovené zranenie. Posledné menované sa podpísalo pod Števov prepad v poradí. Po divokom incinedte na trati počas prvej polovice časovky sa mu obnovilo zranenie z Dakaru 2018 (rameno, čo iné) a musel vynechať mnohé WP. Preto nafasoval penalizácie vo veľkej miere. Maťo sa mu snažil pomôcť, preto padol vo výsledovke dolu. Lenže na Slovensku nefandíme športovcom iba keď sa darí, ale aj ak majú problémy. Tak budeme držať palce našim matadorom stále a počkáme, ako bude boj gradovať.

 

MERZOUGA RALLY 2019 – ETAPE 2 – 02/04/2019 / PHOTO : AURELIEN VIALATTE / ASO
MOTO N° 2 / SVITKO STEFAN / KTM

Výsledky v 3. etape a celkovo:

V4-classement-definitif-ETAPE-MotoQuad-Stage3

V4-classement-definitif-GENERAL-MotoQuad-Stage3

Nepísal som dlhšie, pretože bolo potrebné počkať na nové správy. Števo má zlomené zápästie a Maťa trápia bližšie nešpecifikované problémy. Rally to musela byť ale divoká, pretože odstúpila viacej ako tretina pretekárov a naši borci cieľovú pásku nevideli. Podrobnosti sa dozvieme po ich návrate, urobím s nimi rozhovor.

During the marathon stage of the Afriquia Merzouga Rally 2019. photo: Victor Eleuterio / ASO

Maťo akurát podal správu, že zachraňovali strašne rozbitého chlapíka, ktorému vlastné kosti pretrhli bundu a vyliezali z nej, potom pomáhal Jirkovi Kalátovi, ktorému odletela zadná matica na oske… Takže je po pretekoch, o rok to snáď bude lepšie, taký je šport.

A ešte video z povestného výjazdu, ktorý ale v tomto roku pustili smerom dolu. Tono Zboran svojho času povedal, že toto dá priemerný endurák zo Slovenska. Musíme mu veriť, hoci Giovani Sala tvrdí iné.

 

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií