www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Africa Eco Race 2022

autor: Haro007, 12. 10. 2022, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Africa Eco Race 2022

Diaľkové rally sú vyvrcholením offroadového pretekania a sú určené len pre určitú sortu ľudí. Ich spoločnými vlastnosťami sú odhodlanosť, vytrvalosť, skúsenosti a jazdecké umenie. A odvaha samozrejme. To platí nielen pre samotných pretekárov, ale aj pre obetavý sprievod.

Jazdci na motorkách tvoria samostatnú kastu. Musia pretekať a navigovať súčasne, odkázaní len a len na svoje schopnosti. Fyzické vypätie na hranici infarktu je považované za „normálne“, pády v paľbe tiež a rýchlosť v neznámom teréne, za ktorú by vám na diaľnici zobrali papiere, je úplne v porádečku. Kto neskúsil, nevie.

Hoci táto samopaš zhltne nemálo peňazí, je moto kategória ďaleko lacnejšia oproti tým ostatným. Našťastie, pretože tak môžeme každoročne sledovať slovenské želiezka v ohni. Aj keď ich výsledky mainstream bohorovne ignoruje, existuje oddaná fanúšikovská základňa, sledujúca tieto vzrušujúce preteky. A pre nich vlastne píšem, pre VÁS všetkých, čo čítate.

Eco Race sa po virtuálnej pandémii vracia v plnej sláve, v novom dátume. Odštartuje 15. októbra 2022 v Monaku a skončí 30. októbra 2022 na brehu Ružového jazera v Senegale. Ako býva zvykom, usporiadatelia koncipujú trate (v rámci možností) s minimom presunov a maximom meraných špeciálnych častí. Celkový sumár tratí tesne pod 6.000km za 12 dní možno neohuruje, no dávať denne 500km, z toho 400km v špeciálke, je viacej ako dosť.

Prebierky techniky naplánovali na 14.-15. októbra, potom motorky poputujú do parc fermé. Nočný slávnostný štart rally prebehne 15. večer s cieľom na trajekte, ktorý dopraví celý konvoj do Afriky.

Jedine 1. etapa bude viac o presune, ako o pretekaní, ale od 2.etapy nastane klasický scenár: ráno štart priamo z bivaku, večer krátky presun do cieľa. Maroko je komplexná krajina, čo sa terénov týka. Sever bude horský a kamenistý, potom nasledujú ikonické trasy zlatých rokov Dakaru pozdĺž Alžírska cez notoricky známe dunové polia Erg Chebbi a Erg Chegaga. Za nimi bude brutálna šutrová etapa k bývalým hraniciam Západnej Sahary. Tá je známa neuveriteľnými rovnými pláňami a pieskovými wádí. Po 5 etapách konvoj zakotví na deň oddychu vo vojenskom meste Dhakla, v raji kite-surferov (mesto leží nižšie ako na nepodarenej mape).

A potom nastane očistec menom Mauretánia. Jej nekonečné mäkké duny, nečitateľný povrch piesku a jeho mäkká konzistencia už uvarili nejednu motorku. A nespomínam fakt, že v Akjoute vystupujú stále teploty na 43°C, paráda! Spolu 6 etáp piesku v mnohých podobách, na krásnych pláňach a v malebných wádí z čierneho kameňa s bledým pieskom na dne. Posledný deň na savanách Senegalu bude bodkou za rally.

Z rally budeme prinášať pravidelné reporty, pokiaľ zafunguje spojenie. Z Mauretánie skôr nie ako áno. Niečo o tíme a našich pretekároch sa dozviete v ďalšom článku.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií