www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Africa Eco Race 2018

autor: Haro007, 27. 12. 2017, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Africa Eco Race 2018

Po zrušení afrického Dakaru 2008 pre teroristické  hrozby, ktoré sa ukázali iba zámienkou na presun cirkusu do Južnej Ameriky, vyrástla v Afrike rally svetových parametrov a kvalít. Pravý Dakar sa dodnes jazdí na Sahare a jeho športové kvality sú niekde inde, ako u amerického klonu.

René Metge je starým dakarským vlkom, rally dokonca aj vyhral. V roku 2008 zorganizoval, dnes už legendárnu, TransOrientale rally z ruského Petrohradu do čínskeho Pekingu. Vyhral ju výborne pripravený Jaro Katriňák a ukončil tak svoju veľkolepú kariéru. Ten istý Metge už o rok pripravil nový africký formát pretekov, vychádzajúci z pôvodných koreňov Dakaru.

Opäť ide o dvojtýždňové preteky s rovnakou formou organizácie, pretekania, navigácie a s podobnými predpismi. Napriek tomu sú v niektorých ohľadoch rozdiely priepastne. V prvom rade nie je organizátor vystavený tlaku továrenských tímov a sponzorov, preto sa nijaké prechmaty nedejú. Okrem toho je René Metge známy ako zásadový človek a nič také by nepripustil. So stálym pomocníkov Schlesserom tvoria výborný tandem. A za druhé, rally je o pretekaní a nie o presunoch. Zatiaľ čo v Južnej Amerika tvoria presuny viacej ako polovicu porcie kilometrov a zvyšok merané časovky (vlani dokonca 70% pre zrušenie niektorých etáp), Eco Race má pomer opačný a drvivú časť kilometrov sú časovky. A k tomu všetkému prevažuje piesok.

5 etáp na území Maroka je na začiatku o kameňoch, šotoline a o prachu, no ako trasa smeruje k Západnej Sahare, tak piesku iba pribúda. 6 etáp v Mauretánii je už iba o piesku a jej zákerné dunové polia preveria jazdecké a navigačné umenie všetkých jazdcov. Posledná etapa v Senegale je o plážových pieskoch a o príbrežných dunách.

Posledné ročníky absolvovala aj nerozlučná dvojica Slovákov Benko – Zaťko, pričom si v ročníku 2017 pripísali fenomenálny výsledok, ktorý naše futbalovo-hokejové médiá plne odignorovali. Maťo Benko získal pódiové 3. miesto a nestarnúci Jano Zaťko 4. miesto.

Aj v ročníku 2018 sa duo objaví na Eco Race, s klasický sprievodom (mechanik Jožko Koleník, vodič Peťo Rečičár, dievča pre všetko Zuzka Nováčková).  Maťo Benko absolvoval väčšinu kondičnej a jazdeckej prípravy so Števom Svitkom (ktorého aj sponzoruje). Jano Zaťko, napriek 60-ke na krku, odpretekal niekoľko európskych rally a k tomu ME enduro v Gelnici. Spolu s tímom tvoria overenú a zohratú partiu, preto je nádej na úspech opäť veľká. Samozrejme, pri takejto extrémnej rally treba aj obrovský kus šťastia k tomu, aby sa jazdec dostal celý do cieľa, nieto ešte výrazne bodoval.

Africa Eco Race 2018, podnik s vysokým športovým kreditom, odštartuje 31. decembra 2017 v Monaku a skončí 14. januára 2018 v senegalskom Dakare, pri Ružovom jazere. Jednotlivé etapy budete môcť sledovať v denných reportoch na Eurosporte. Po skončení rally nachystám rozhovory s účastníkmi. Držíme našim pretekárom palce!

Text: Peter Haršáni, foto: archív autora

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií