Registrácia

Prihlásenie:

Merzouga Rally 2015

autor: Haro007, 17. 10. 2015, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Merzouga Rally 2015

Posledná vážna rally pred Dakarom skončila. Štvorica pretekárov zo Slovenska sa nestratila, ani tí z Čiech.

Merzouga Rally sa jazdí podľa roadbooku a má medzi motorkármi vysoký punc. Dokoncy niektorí štartujú na Oilibyi a hneď o dva dni na Merzouge. Pretek má názov podľa dediny, stojacej na úpätí majestátneho dunového poľa Erg Chebbi. Ich oranžový piesok je na jazdenie famózny a aj preto sa prológ a 5 nasledujúcich etáp motajú hlavne po dunách a okolí. Denná nádielka kilometrov nie je omračujúca, no nekonečný piesok a divoká navigácia všetko vynahradia. Aj svetové esá dostanú zabrať.

Otcom podniku je Španiel Jordi Arcarons, člen najslávnejšej generácie dakarských jazdcov 90-tych rokov a 14-násobný účastník Dakaru. Dokonca 3x ukoristil 2. miesto a 2x to tretie! Najviac dokázal na vzduchom chladenej vidlicovej Cagive 900, proste pán jazdec. Neskôr založil Dakar Academy, zameranú na výučbu rally jazdcov. Väčšinou sa venuje kadejakým trpákom, ale na Dakar pripravoval v začiatkoch aj hviezdy. Napríklad tiež Laiu Sanz, ktorú vtedy zároveň aj pojímal. Proste full prístup.

#67 Petr Vlček, CZ

A okrem nich aj KTM továrenská špička Sunderland, Walkner, Laia Sanz…a iní známi dakaristi.

Prológ predstavuje iba kratučký 1,5km dlhý okruh po okraji dún. Má určiť poradie na štarte do prvej etapy a čas je zarátaný do celkového poradia.

Prvá časovka merala 157km a viedla asi 1/3 z dĺžky po dunách. Výborne začal Števo Svitko. Dobre navigoval, v technicky náročnom teréne tesne stíhal Sama Sunderlanda a skončil druhý za ním. Maťo Benko dostal penalizáciu 60 minút na minutie povinného WP. Navigácia je zložitá a asi zamieša poradím aj v budúcich etapách.

1.et-Svitko

Do druhej etapy zakomponovali usporiadatelia povestný pass, kamenisté sedlo so skalnými stupňami. Býva každoročne strašiakom pre menej výkonných jazdcov, potrápi aj tých najlepších. Najrýchlejšie zajazdil Rakúšan Walkner, mladá nádej továrne KTM. Druhý dojachal stajňový kolega Sunderland a tretí Meo. Števo Svitko skončil na 5. mieste, iba 4:23 za víťazom. Ale zostal na celkovom 2. mieste. 163km časovka už väčšinou viedla po dunách a pretekári križovali dunové pole Erg Chebbi v ten deň spolu 3x. Trio Benko Zaťko Zboran sa umiestnilo na rozhraní miest 39 – 47.

2.et-pass

Tretia etapa začala krátkym presunom a potom nasledovala 153km časovka. Zo začiatku po dunách, neskôr cez pláne a riečiská severne od dún. Nakoniec dali znovu vyše 200km dlhý presun a motorky skončili v uzavretom depe. Pretekári mali potom iba 15 minút na základnú údržbu, pretože etapa bola maratónska. Udiali sa mnohé zmeny. Sunderland padol do kameňov v riečisku 40km pred cieľom a dopadol špatne. Zlomená stehenná kosť a aj kľúčna kosť znamenajú aj ohrozenie na štarte Dakaru 2016. Ako prví ho našli Meo a Walkner a čakali na záchranu pri zranenom vyše 19 minút. Chvíľu stál aj Števo Potom pokračovali v preteku. A, aké nezvyklé, Meovi v cieli tých 19 minút odrátali, no Števovi nič!!! Preto skončil v etape na 3. mieste, no celkovo vedie. Walkner odstúpil pre chorobu.

3.et-Svitko

Štvrtá etapa, teda presnejšie jej časovka, merala vyše 200km a viedla väčšinou po pieskoch dún Erg Chebbi. Potom zabočili smerom na M´hamid na krásne šotoliny.Vlastne čiastočne kopírovali Dakar spred 10 rokov. V jedinom úseku s rýchlostným limitom Števo vyfasoval 6 trestných minút za jeho prekročenie a celkovo klesol. Jano Zaťko dokončil na 32. mieste, Maťo na 37. a Tono na 38.

Posledný deň sa jazdieva čisto piesok v dunách Erg Chebbi. Orgas namotali obrovskú osmičku v povesnom ergu a tú pretekári niekoľko krát absolvovali. Hromadný štart vybičoval zápolenie a jazdci predvádzali divy. Samozrejme, v dunách ťažili skúsení jazdci na ľahkých endurách. Na ťažkom rally špeciáli bol najrýchlejší Števo, keď finišoval ako 4. Opäť dobre zajazdili Benko sa Zboranom na 32. a 33. mieste: Jano Zaťko opäť niečo poondil a dokončil s problémami ako 49.

5.et-ciel

V konečnom hodnotení vyhral tesne Botturi pred Guellom a našim Števom Svitkom. Od víťaza ho delili necelé 2 minúty! Nebyť penalizácie, s prehľadom by vyhral. Aj tak blahoželáme k úspechu, je dobrým prísľubom pred Dakarom 2016. Ondro Klymčiw dokázal s hodinovou penalizáciou skončiť na 8. pozícii, tiež dobré.

Jano Zaťko sa vyšplhal nakoniec na 32. miesto v kategórii do 450ccm. Tono Zboran bol dokonca 2. v triede nad 450ccm a Maťo Benko 4. Všetkým ďakujeme a blahoželáme!!! Rozhovory s účastníkmi prinesiem onedlho.