www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Zomrel JCO

autor: Haro007, 15. 5. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Zomrel JCO

Nad Francúzskom zaviali čierne zástavy, pretože jeden z najuctievanejších domácich moto športovcov už nie je medzi nami.

Jean Clade Olivier známy pod skratkou JCO je ikonou európskeho rally športu a vpísal sa do jeho dejín veľkými písmenami. JCO uzrel svetlo sveta 27. januára 1945 v rodine automobilového pretekára. Otec Gonzaga Olivier pilotoval okruhové Porsche a syn od detstva nasával potrebné skúsenosti. Neskôr v mladosti ho pod ochranné krídla vzal Auguste Veullet, šéf firmy Sonauto a výhradný distribútor Porsche. Javil záujem aj o motorky a poveril mladého JCO o vysporiadanie sa s problémom s názvom Yamaha. Japonci vtedy začínali nesmelo prenikať do Európy a hľadali odbyt cez domácich predajcov. Mladý neváhal, naložil 4 motorky do dodávky a brázdil Francúzsko s cieľom získať kupcov a dílerov. Smelý ťah nadaného obchodníka má úspech a Yamaha sa nasťahovala k žabožrútom ako do materskej základne pre Európu.

JCO-1987

JCO nebol iba obchodníkom s charizmou, jeho legendárna vášeň pre súťaženie posunula obchodovanie na najvyššiu možnú úroveň. Po cestných vytrvalostných pretekoch sa orientuje hlavne na enduro a neskôr na rally. Dakar sa ukázal celoživotným osudom pre nezastaviteľného Francúza. Hneď v počiatkoch sa zúčastňoval najdlhšej rally sveta a hlavne aktívne zasahoval do konštrukcií motoriek. Vzorná spolupráca s Yamahou, odovzdávanie informácií priamo materskej továrni a spätná väzba na trh priniesli dnes už legendárne modely XT a XTZ v celej škále. Zároveň bohaté Sonauto v úlohe hlavného sponzora štedro dotovalo vyvíjanie prototypov a stavieb. Tie najšialenejšie neváhal pilotovať sám, napríklad štvorvalcové monštrum Dakaru. Nakoniec aktivity vyústili do 9-násobnej účasti na Dakare, pričom maximom bolo 2. miesto v roku 1986.

https://haro007.sk/pustne-monstrum-dakaru/

https://haro007.sk/yamaha-xt-xtz-na-dakare-1985-1989/

Sláva JCO nezapadla ani po oficiálnom stiahnutí Yamahy z pozícií svetovej rally jednotky a nechal výraznú pečať na všetkých druhoch jednostopého športu. Pod jeho krídlami sa Yamaha France stala mamutím podnikom s kreditom umožňujúcim hru v najvyšších kruhoch. JCO urobil pre motorky toľko pozitívneho, ako málokto na svete. Pozorne sledoval trendy a novoty nielen vo vývojových strediskách, ale hlavne na súťažných dráhach. A nezabudol na myšlienkové pochody a záujmy aktuálnych mladých generácií. Osudom sa mu stalo podľa ironickej obyčaje auto, v ktorom na počiatku roku 2013 zahynul.

Česť Tvojej pamiatke a ďakujeme JCO!!!

hommage-jean-claude-olivier-wheeling

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Bratislava Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií