www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Zdakarieva sa – Cui bono?

autor: Haro007, 29. 12. 2015, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) Zdakarieva sa – Cui bono?

Súpiska na Dakar 2016 je naplnená hviezdami. Môžeme ich rozdeliť na rôzne kategórie.

Napríklad podľa skúseností na starých psov, ktorí pričuchli k Afrike aj k Južnej Amerike (Faria, Rodrigues, Goncalves, Casteu, Jakeš, Duclos, Verhoeven). Na mladých psov, odslúžiacich nejeden ročník novodobého charakteru (Svitko, Barreda, Pedrero, Botturi) a na zasranov, drzých a schopných (takmer) nováčikov (Price, Walkner, Klymčiw).

Alebo podľa pozícií v tíme na jednotky (Barreda, Goncalves, Viladoms, Rodrigues, Faria), na nosičov vody (Renet, Metge, Brabec), na dvojky (Duclos, Botturi, Walkner, Price) a na súkromníkov.

Prípadne na skutočných adeptov na víťazstvo (Viladoms, Barreda, Goncalves), na tých čo môžu prekvapivo vyhrať a na ostatných. Nás môže tešiť pozícia Ivana Jakeša a Števa Svitka medzi horúcimi adeptami na dobré umiestnenie.

dakar-03

Jedno sa oproti minulým ročníkom zmenilo. Medzi štartujúcimi nie je vyslovený favorit, je ich celá svorka. Tento fakt spôsobil odchod dvojice Despres – Coma, ktorí spolu vyhrali 10 posledných ročníkov Dakaru! Ich neprítomnosť v štartovom poli totálne rozkolísala pomer síl a prestupový kolotoč nabral úplne nebývalé rozmery. Turbulentné jazdecké rošády nenechali kameň na kameni a všetko je inak, ako v ročníku 2015.

Despresov prestup k Yamahe a následne k Peugeotu patril síce k nečakaným, no k predpokladateľným. Iná situácia je v prípade Marca Comu.

Marc Coma mal podpísanú zmluvu s KTM „do konca aktívnej kariéry“. Po dvoch po sebe idúcich tituloch dakarského šampióna v rokoch 2014 a 2015 vyrovnal počet víťazstiev na 5, toľko mal aj večný súper Cyril Despres a hviezda začiatkov Dakaru Cyril Neveu. Iba Stephan Peterhansel ich tromfol 6-imi soškami beduína. Coma na vrchole kariéry mal našliapnuté minimálne na vyrovnanie Peterhanselovho rekordu medzi motorkármi, prípadne na jeho prekonanie. Ale nestalo sa. V strede rozbehnutej sezóny 2015 jednoducho šokujúco ukončil kariéru. A rovno vyhlásil za nové pôsobisko Dakar Rally vo funkcii technického riaditeľa.

KTM iba poďakovala Comovi za spoluprácu plus nejaké žvásty okolo, inak ticho. Dodnes sa verejne nediskutuje, a ani nevie, ako to vlastne bolo. Navonok veci však vypadajú inak ako vo vnútri. Ak sa chceme dopracovať k jadru problému, treba položiť otázku: „CUI BONO? V ČÍ PROSPECH?“ A hľa, hneď sa núka niekoľko vysvetlení, každé s dávkou logiky i konšpirácie, samozrejme s potrebným kopcom peňazí.

1, Coma dostal ponuku ad ASO na pozíciu technického riaditeľa už dávno a uvažoval nad ňou. Po vyskytnutí sa nejakého (dlhodobého) zdravotného problému proste neváhal a miesto zobral. Prípadne vnútorne vyhorel a nepríjemnú rutinu vymenil za pohodlnejšie šéfovanie, pričom mohol zostať pri Dakare. Jednalo by sa iba o Comov prospech, no takto to vo veľkom športe nechodí.

2, Odchod Comu do funkcie technického riaditeľa vo vhodnej chvíli zorganizovala KTM. Keďže Coma sa bude podieľať aj na stavbe tratí, ako znalec motoriek KTM dokáže skryte mierne preferovať ich dobré vlastnosti. Ako napríklad stabilitu vo vysokých rýchlostiach, a aj preto má byť ročník 2016 extrémne rýchly. Prospech KTM je jasný a dlhodobý.

3, Honda si dlho brúsi zuby na hlavnú trofej a nejako potrebovala odstrániť poslednú prekážku pred Dakarom 2016. Preto šialene uplatila ASO, aby dala Comovi neodolateľnú a ultimatívnu ponuku zároveň. Ten sa chytil (tušiac o čo ide, ale peňáze sú peňáze) a privolil. Honda má tak na niekoľko sezón zjednodušený prístup k celkovému víťazstvu. Aj tu je prospech Hondy v pozadí úplne jasný.

dakar-04

Neodškriepiteľné je jedno: schyľuje sa k bitke o uvoľnený trón kráľa Dakaru. Nech ho získa ktokoľvek, zapíše sa do dejín ako víťaz prelomového veku Dakar Rally.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií