www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

YAMAHA SuperTenere 1200 – nekonečné špekulácie

autor: Haro007, 18. 1. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) YAMAHA SuperTenere 1200 – nekonečné špekulácie

Nový koncept Yamahy SuperTenere predstavený na sklonku minulého roku rozprávkovým spôsobom „ani nahá – ani oblečená“  nedá spávať mnohým fanúšikom troch ladičiek. Polotajomná prezentácia splnila účel a vybičovala fantáziu publika na maximum.

Koncepcia

Zakrátko po vypustení novej Yamahy 660 Téneré na trh (2008) začali presakovať informácie o možnosti vývoja väčšieho súrodenca 660-ky. Všetky správy sa pohybovali iba v rovine dohadov. Isté sa zdalo usporiadanie motora ako paralelný dvojvalec a dosť.
Keď koncom roku 2009 Yamaha oficiálne predstavila koncept novej motorky, viac sa zamerala na predstavivosť potencionálnych zákazníkov ako na fakty. Zhrnutie údajov jednoznačne radia SuperTenere niekde medzi KTM a BMW. Predpokladaná váha, výkon, ráfy a relatívna štíhlosť udiera na strunu športovo orientovaným offrovďákom. Naopak objem, kardan, kontrola trakcie, ABS a iné vymoženosti vychádzajú v ústrety pohodovým hltačom diaľav.
Zvedavosť vzbudzuje aj „ostrosť“ a praktickosť konštrukcie. 660-ka je skôr ťažkopádna, so zameraním na spoľahlivosť. Robustné prevedenie sa prejavilo na váhe a o svižnom jazdení sa dá iba snívať.  Napriek tomu sa motorka ovláda ľahko na ceste aj v teréne a jej cena je prijateľná.


Nová SuperTenere nabúšená najnovšími technológiami sa bude cenovo a technicky nachádzať v inom leveli. Otázkou zostáva marketingové určenie. 90% majiteľov ťažkých endúr do terénu pravidelne nejazdí a preto musí výrobca sledovať túto základnú skupinu zákazníkov. Ale pôvodná SuperTenere 750 bola aj vážnym športovým náradím a očakáva sa podobnosť zamerania. Ďalšou cestou by mohlo byť vyrábanie dvoch paralelných modelov v „civilnej“ a športovej verzii. Možno aj s prídavnými nádržami, vysokými zdvihmi a blatníkom…

Dizajn

Ročníky XTZ 750 1989-2000 mali dizajn krásny, motorky vypadali ako z Dakaru. Neskôr asi pribrali do Yamahy nejakých súdruhov zo Severnej Kórei, pretože vzhľad sa uberal katastrofickým spôsobom. (Naopak AfrikaTwin sa zlepšovala počas celej výroby.) Modely z konca produkcie sú estetickým prepadákom.
Nová Tenere 660 sa predstavila neopozeraným šatom. Prijatie verejnosťou bolo v tomto ohľade skôr chladné a rozpačité, aj keď je oceňovaná úžitková kvalita a trvácnosť prevedenia. Dôkazom že sa dá tento koncept pretaviť do nádherného výsledku je dakarský špeciál 2010 Dušana Randýska.
Mnoho amatérskych návrhárov sa zapodieva možnosťami celkového výsledku pri zachovaní dizajnových mantinelov vytýčených novou Tenere 660. Príjemnou špekuláciou je video z Zurichu, kde sa autor pohral s rozličnými farebnými a funkčnými riešeniami. Nám nezostáva iné ako pozerať sa, snívať a čakať na reálnu SuperTenere-1200!


Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií