Továrne a jazdci na Dakare 2014 – I.
autor: Haro007, 8. 12. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 1)
Gas Gas
Relatívne malá športová továreň, zameraná na produkciu endúr sa nezľakla a vytiahla do boja proti gigantom. V minulých ročníkoch ukázala aj prednosti, no celkovo zaostávala technicky aj jazdecky na špičku. Svoju esteticky veľmi peknú motorku vylepšili a nemajú čo stratiť.
Je to továreň s asi najväčšími personálnymi divočinami. Nie je tak dávno, keď bola jej výkladnou skriňou Laila Sainz, mnohonásobná majsterka sveta v triale a účastníčka v ženských enduro súťažiach. Roky súťažila na Dakare, nakladala aj chlapom, vyhrala ženskú súťaž Dakaru a je obrovskou hviezdou v rodnom Španielsku. No marketingové čísla zdvihnú skôr výsledky v hlavnej kategórii. Preto fabrika zalovila v známych vodách, prekvapivo presvedčila Jordiho Viladomsa a zlanárila ho do červeno bieleho oddielu.
„Ukoristený“ Viladoms (na Dakare 2014 štartové č.4) je schopný vyhrávať etapy a snáď aj pretek. Dlho bol lídrom Husqvarny a vyhovujú mu skôr agresívne polo motokrosy. No dostal možnosť sa podieľať od začiatku vývoja na novej motorke, dostal plnú továrnu podporu od domácej španielskej firmy a tomu sa neodoláva. Ale po tragickej smrti Caselliho ho tesne pred Dakarom kontaktovali z KTM na poslednú chvíľu prestúpil. Zrejme špičková továreň a špičkové prachy.
Zostal Gerard Farres (č.24), jazdil naposledy na Honde, je skúseným jazdcom a bude dvojkou v tíme. Vypracoval od „batôžkára“ do továrenského tímu a má z toho radosť.
Namiesto Viladomsa zaradili do tímu ďalšieho domáceho Daniho Oliverasa (č.45). Marc Guasch (č.27) ako jediný z pôvodnej zostavy dopĺňa čisto španielsku zostavu. Týmto šance na super výsledok klesli, lebo vyššie spomenutí síce môžu urobiť čiastkové výsledky, no na bedňu to zrejme nebude.
Veľkou neznámou je nová motorka. Nebola nespoľahlivá, minulý rok dokončili súťaž všetky 3 kusy. Len je to predsa enduro a oproti motokrosovým motorom nemalo reálne šance. Zrejme zapracovali na celom stroji a hlavne na motore, lebo inak Viladoms k nim s strede sezóny nešiel. Necháme sa prekvapiť.
Honda
História hovorí, že Honda buď určitý pretek nejazdila, alebo bojovala o prvenstvo. Púštne dobrodružstvo nie je výnimkou a okrídlená značka vrhla do boja všetko. Po vzore KTM jazdci celoročne trénujú, jazdia desaťťisíce kilometrov rejsovo aj testovo v vrhajú nemalé financie do boja. Model na sezónu 2014 sme predstavili https://haro007.sk/honda-crf-450-rally/ dávnejšie. Môžeme ale prebehnúť jazdeckú súpisku.
Honda na rally je koncepčne odlišný stroj hlavne od KTM a je motokrosové, divoké čudo. Rám a hnací agregát by skúsení riadne prevetrali na laviciach, motorka zatáča naochotnejšie plynom pretože to geometria prikazuje. A tak možno vidieť v akcii Honďákov jazdiť po zadnom, občas po prednom, brzdiť a zrýchľovať… Taký zúrivý boj s terénom, pekne sa naň pozerá no je menej plynulý. A aká motorka, taká súpiska. Honda dala dohromady a „vychovala“ agresívnu partiu, prahnúcu po najvyššej méte.
Joan Bort Baredda (ESP – č.3) je vysoký mlaďas, jazdiaci ako odtrhnutý a patrí medzi vážnych kandidátov na víťazstvo. Na minulom Dakare silne hviezdil a ide 4. závod. Po celkovom 11. mieste v 2012 a 17. mieste 2013 (2011 vypadol na začiatku) si popravil chuť hlavne štyrmi vyhranými etapami. Pretože dopláca na nevyrovnanosť medzi etapami, čaká sa konečne vydarený ročník. Inak minulý rok jazdil za Husqvarnu Speedbrain.
Helder Rodrigues (POR, č.7) je starý Honďák a má výsledkov za vagón. Ide 8. Dakar, vždy prišiel do cieľa(!), spolu vyhral 6 etáp. Nikdy nebol horší ako na 9. mieste, po dva razy dokonca tretí. Je veľmi skúsený a jazdí v rámci možností plynulo.
Paolo Goncalves (POR, č. 10) bol najlepšie terno pre tím v tomto roku. Prestúpil po zániku tímu Husqvarna a všetci považovali tento krok za čudný. No malý, silný a kludný sympaťák tento rok vytrel konkurencii kocúra a stal sa víťazom svetového rally seriálu. Podával vyrovnané výkony, je zo skupina najviac konzistetntný. Vo finále porazil tesne Comu. Odjazdil doteraz 7 Dakarov, najlepšie celkovo 2x 10. a vyhral jednu etapu. Je najväčším tromfom továrne, motivácia ho poženie vpred.
V Latinskej Amerike známejší Javier Pizolitto (ARG, č.14) síce nebude jednotkou tímu, ale ide na Dakar 5. krát a najlepšie skončil vlani 8. Etapu nevyhral nikdy a jazdí vyrovnane.
Posledný do partie Sam Sunderland (GBR, č. 18) je mladý zasran, jazdiaci silne pod plynom a veľká nádej do budúcna. Honda rýchlo pochopila jeho kvality a hoci zatiať jediný Dakar 2012 nedokončil, bol znovu angažovaný.
Je jasné, že Honda postavila silný a jednotný tím, zložený zo skúsených harcovníkov aj z mladých strelcov. Má len tie najvyššie ambície a netají ich. Uvidíme.
Motorkári sú rozdelení do dvoch skupín, v prvej je Rodriguez, Sunderland a Pizolitto, v druhej Barreda a Goncalves. V tej prevej je rozloženie síl jasné, no v druhej Barreda a Goncalves hrajú rovnakú ligu. Možno naschvál dali dvoch najvýkonnejších spolu, aby sa mohli navzájom ťahať.
Text: Haro, foto: internet