www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Továrenskí jazdci Dakaru 2013 – II.

autor: Haro007, 7. 11. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Továrenskí jazdci Dakaru 2013 – II.

KTM

Marc Coma (ESP)

Počet účastí na Dakare: 10

Najlepšie umiestnenie:  1. (2006, 2009, 2011),  2. (2005, 2012)

Etapové víťazstvá: 21

Žijúca legenda Dakaru, športovec s férovým prístupom. Netají minulosť, keď sa učil plynulosti jazdy od Jara Katriňáka čoby najtechnickejšieho jazdca svojej doby. Jeho štýlu jazdy viac sedela 690-ka a ako výsostný rally pretekár musel dosť popracovať na zmene jazdeckej techniky. Tiež africké prostredie obľuboval viac. Napriek tomu patrí stále medzi najhorúcejších kandidátov na titul. Za prínos a zásluhy s ním KTM podpísala továrenskú zmluvu až do konca aktívnej kariéry. Je povestný ako výborný navigátor, no všetko je natrénované. Ročne najazdí tisíce tréningových kilometrov podľa roadbooku.

Cyril Despres(FRA)

Počet účastí na Dakare: 12

Najlepšie umiestnenie:  1. (2005, 2007, 2010, 2012),  2. (2006, 2009, 2011)

Etapové víťazstvá: 29

Geniálny multi jazdec a neobľúbený chameleón v jednom. Svojho času založil celé imanie, aby sa presadil na Dakare a po úspechu si ho všimlo BMW. Onedlho zakotvil v KTM a tam sa našiel. Agresívnu jazdu podporenú silným egom rýchlo prispôsobil novej technike a súperom stále ukazuje chrbát. Premotivovanosť a hlúpa povaha však spravili z neho jednoznačne najneobľúbenejšieho jazdca poľa a donekonečna stále znovu neférovo jedná. KTM v mene úspechu tieto prešľapy bohužiaľ podporuje. Pred Dakarom sa vždy venuje viac kondícii, na jazdení už nie je veľmi čo zlepšovať.

Ruben Faria (PRT)

Počet účastí na Dakare: 5

Najlepšie umiestnenie:  8. (2011), 11. (2010)

Etapové víťazstvá: 3

Oddaný nosič vody kolíka menom Despres. Veľmi nadaný jazdec, plne sa podriadil tímovej hierarchii a každé Despresovo víťazstvo ho nefalšovane teší. Ako sólo jazdec má s továrnou podporou na viac. V prípade zlyhania tímových favoritov by sa mu otvorila cesta k bedni, inak platí stratégia určených priorít v KTM, na čo továreň prísne dbá. Chuji jedni.

Yamaha

David Casteu (FRA)

Počet účastí na Dakare: 9

Najlepšie umiestnenie:  2. (2007), 4. (2009)

Etapové víťazstvá: 2

Vynikajúci pretekár sa rýchlo vypracoval medzi elitu a na továrenskej KTM dosahoval úspechy. Potom ho zlákalo na svoju stranu Sherco, no šťastena mu už významný výsledok nenadelila. Ako posledná záchrana môže byť Yamaha, s ktorou sa zastrája vyhrať v horizonte 3 rokov a potom prestúpiť k autám. Držíme palce ale veľmi neveríme.

Frans Verhoeven (NDL)

Počet účastí na Dakare: 7

Najlepšie umiestnenie:  8. (2009)

Etapové víťazstvá: 3

Typický predstaviteľ mladej rally generácie, s jeho prispením môže Yamaha nabrať druhý dych a aj s tým ráta. Zrejme sa stane nástupcom Fretigneho u troch ladičiek. Najprv prerazil u KTM, kde robil nosiča vody Despresovi. Neskôr sa osamostatnil, založil vlastný tím a pokúšal šťastie s BMW, ale poruchy v osi kyvky prechádzajúcej cez motor ho nadobro odradili od tejto značky. Na posledných Dakaroch prekvapil s výkonmi na Shercu, ktoré dovtedy nikto nebral vážne.

David Fretigne (FRA)

Počet účastí na Dakare: 6

Najlepšie umiestnenie:  3. (2009), 5. (2005, 2010)

Etapové víťazstvá: 8

Mnohonásobný enduro šampión Francúzska, 3-násobný víťaz 6-dňovej, jazdec s najväčším nosom….. multiúspešný pretekár  a majiteľ off-školy. Najznámejší priekopník malých objemov na Dakare, dlhodobo spojený s Yamahou. Na nej dosiahol aj niekoľko zaujímavých etapových a celkových výsledkov hlavne v sypkých pieskoch Mauretánie. Vtedy testoval náhon na predné koleso. Posledné sezóny koketoval s Husqvarnou, ale po sérii úrazov sa pokorne vrátil k Yamahe. Jeho aktuálna forma je otázna.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií