www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Továrenskí jazdci Dakaru 2013 – I.

autor: Haro007, 6. 11. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) Továrenskí jazdci Dakaru 2013 – I.

Profil pretekára na Dakare bol donedávna ustálený. Šlo sa o muža okolo štyridsiatky, vyzretého enduro alebo motokrosového jazdca s kondíciou a so skúsenosťami. Súťažili na ťažkých, silných jednovalcoch, požadujúcich plynulú jazdu a veľa predvídavosti v teréne. Vzhľadom k váhe čítanie podkladov a myslenie krok dopredu znamenalo posun k úspechu.

Po zavedení 450-tok ako maxima sa situácia mení. Nadupané a ľahké stroje vyžadujú časté radenie a mnoho premnoho plynu. Jazda sa mení na agresívny endurokros vyhovujúci mladej drzej generácii. Tá bez okolkov vtrhla na svetovú rally scénu a začala valcovať starú gardu. Dosluhujúca generácia zase má problémy s adaptáciou na nové podmienky a preto sa svetová špička prudko mení a rozširuje.

Turbulenciám v štartovom poli pomohli nové ambiciózne továrenské tímy. Vstupom na scénu vytvorili nečakané príležitosti pre driemajúce talenty alebo pre večných nosičov vody.

Napriek všetkým hlúpostiam vykonaným na Dakare v posledných ročníkoch možno konštatovať jedno pozitívum: konečne sa skupina vážnych kandidátov na top 10 rozšírila snáď na 50 a boje budú určite dramatické. Zároveň minimálne 5 výrobcov si oprávnene brúsi zuby na titul kráľa púští. Továrne usilujú o prestížne prvenstvo najímaním najlepších jazdcov planéty schopných dávať paľby a vydržať neskutočné útrapy, ale na platy MotoGP a motokrosárov sa nechytajú. Tak to chodí…

Pred nastávajúcim Dakarom 2013 sa udialo mnoho zásadných prestupov a preto sa bližšie pozrieme na najdôležitejších jazdcov štartovného poľa s prihliadnutím na ich minulé úspechy.

Gas-Gas

Laia Sanz (ESP)

Počet účastí na Dakare: 2

Najlepšie umiestnenie:  39. celkovo(2011, 2012), 1. ženy (2011, 2012)

Etapové víťazstvá: 0

13-násobná majsterka sveta v triale žien to vie aj na endure. Hneď prvý štart na Dakare 2011 pretavila v prvenstvo medzi ženami a o rok úspech do bodky zopakovala. A nakladá to riadne aj chlapom, umiestnenie na 39. pozícii je neuveriteľné. Je hlavným ťahákom Gas-Gasu a chce tretí titul v rade.

Honda

Helder Rodrigues (PRT)

Počet účastí na Dakare: 6

Najlepšie umiestnenie:  3. (2011, 2012), 4. (2010), 5. (2007, 2009)

Etapové víťazstvá: 6

Portugalský hrdina a najúspešnejší jazdec Yamahy posledných rokov. Zlom nastal po vstúpení značky Red Bull do hry. Zlepšilo sa zázemie a technika, ale motoru aj tak chýba výkon oproti konkurencii a jazdec dokazoval nemožné. Prestup k Honde možno nazvať životnou šancou, pretože charakteristika mu stroja vyslovene vyhovuje a z Heldera sa stal razom horúci kandidát na dakarský titul.

Husqvarna

Joan Barreda (ESP)

Počet účastí na Dakare: 2

Najlepšie umiestnenie:  11. (2012)

Etapové víťazstvá: 1

Bývalý motokrosový šampión patriaci k svetovej špičke. Mladý jazdec s raketovým vstupom na Dakar. Husqvarna rýchlo pochopila jeho potenciál a za dve sezóny sa podaril markantný technický pokrok v ovládateľnosti a spoľahlivosti motorky. V takejto forme pretekára a motorky možno smelo pomýšľať na najvyššie méty Dakaru 2013.

Paolo Goncalves (PRT)

Počet účastí na Dakare: 6

Najlepšie umiestnenie:  10. (2010)

Etapové víťazstvá: 1

Smoliar posledných Dakarov, ale nádej na vysoké umiestnenia stále je. Zranenia našťastie nestopli sľubnú kariéru. S Huskou si evidentne rozumie a dielčie úspechy na posledných afrických rally to potvrdili. S Barredom budú ako rovnocenní jazdci, nebude mu robiť nosiča vody.

Sherco

Alain Duclos (FRA)

Počet účastí na Dakare: 10

Najlepšie umiestnenie:  6. (2010), 7. (2006)

Etapové víťazstvá: 1

Rodák z Mali, pravidelný účastník Dakaru a veľmi populárna osobnosť – to je stručná charakteristika charizmatického jazdca. Ako chlapec videl doma v Mali naživo Dakar rally a rozhodol sa , že aj on raz pôjde v preteku snov. Neuveriteľné sa podarilo a ako jediný černoch sa pravidelne zúčastňuje. Po rokoch a úspechoch pri KTM okúsil Apriliu a nakoniec sa upísal Shercu. Na ňom mal viackrát našliapnuté k úspechu, no vždy zradila technika alebo mal pád.

Text: Haro, foto: internet

Pokračovanie…

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií