www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Slováci na Dakare 2019

autor: Haro007, 16. 11. 2018, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Slováci na Dakare 2019

Dakar 2019 klope na dvere, pretože tímy a jazdci sa chystajú odovzdávať techniku v prístave Le Havre vo Francúzsku. Ak sa toto udeje, niet cesty späť a účasť je de facto potvrdená úplne. Po určitej dobe sa opäť rally zúčastnia dvaja naši motocykloví jazdci: Štefan Svitko a Ivan Jakeš. Obaja pretekári zažili svoje hviezdne chvíle aj nepríjemné udalosti na pretekoch pretekov. Ich spoločné menovatele sú dva: peniaze a zranenia.

Otázka financovania športu na Slovensku je dostatočne známa tragédia. Všetko mimo futbalu (a trochu hokeja) je mimo pozornosti médií a sponzorov. Preto svetové kapacity ako Petra Vlhová, Veronika Zuzulová, Matej Tóth, Jaro Katriňák, Števo Svitko, Richard Sikyňa, (Nasťa Kuzmina) a iní sú buď produktom obetavosti rodičov, alebo dokázali v časoch minulých vyťažiť maximum z Dukly, ktorá pripravovala športovcov na profesionálnej úrovni. Samozrejme, motošport potrebuje okrem pripravenosti aj pravidelný prísun financií na pretekanie a techniku. Dakar po presune do Južnej Ameriky sa 2-3 násobne predražil, pretože zápolenie na opačnom konci zemegule niečo stojí. A tak naši dvaja matadori pravidelne do poslednej chvíle bojujú o každé Euro, potrebné pre seba a podporný tím.

Samostatnou kapitolou sú zranenia. Každý rally pretekár, patriaci do svetovej špičky, musí jazdiť cez hranu. Úplná dôvera itineráru v roadbooku je nevyhnutnosťou, hoci na Dakare 2018 takmer stála chýbajúca výstraha Števa takmer život. Ale aj skryté kamene vo feš-feši, zlá viditeľnosť pre prach v ovzduší, či nesprávny odhad hrany duny dokážu doničiť zdravia na dlhú dobu. Ako Ivan, tak aj Štefan, majú zranení neúrekom. Našťastie sa z nich dokázali vždy vystrábiť a ich kariéra pokračuje.

Na Dakar 2019 by mali nastúpiť obaja naši jazdci, každý so samostatným tímom. Tak, ako ta majú odskúšané ako jedine fungujúce a možné riešenia aj vzhľadom na peniaze. Štefan Svitko pôjde pod logom firiem Slovnaft  a Norwit (a samozrejme množstva ďalších, menších sponzorov), Ivana Jakeša podporí OMV a tiež zástup ostatných prispievateľov. Obaja chlapi sa cítia skvele, no Dakar síce praje pripraveným, ale športové šťastia hrá obrovskú úlohu, podobne ako smola.

Teraz nám zostáva iba dúfať, že predbežné prebierky v Le Havre prebehnú dobre a oba tímy nastúpia 6. januára v Peru do rally v plnej sile.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Bratislava Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií