www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Serres Rally 2017 – Svitko vyhral

autor: Haro007, 2. 9. 2017, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Serres Rally 2017 – Svitko vyhral

Po roku sa opäť začala populárna rally, pravidelne uskutočňovaná v Grécku na konci leta. Medzi inventár patria Slováci už niekoľko rokov, pričom vždy výrazne miešajú celkovým poradím, aj tým v jednotlivých kategóriách.

Medzi tradičných súperov našich patria špičkoví Česi, ktorých opäť reprezentuje Ondro Klymčiw a Petr Vlček. Samozrejme, na rally jazdí aj mrak ďalších jazdcov od západných susedov. Oplatí sa spomenúť aj Gábinu Novotnú, ktorá bude štartovať ja na Dakare 2018.

Oblasť nad polostrovom Chalkidiki je dobre prístupná z Európy a zároveň v horách ponúka nepreberné množstvo vhodných terénov na týždňovú rally. Toľko totiž Serres trvá. Stabilný bivak nekladie veľké nároky na zabezpečenie, preto preteky navštevuje pravidelne okolo stovky účastníkov.

V prvý deň je pravidelne na programe prológ so štartom popoludní. Števo Svitko od začiatku ukazoval ambície a s prehľadom vyhral pred Klymčiwom. Maťo Benko prišiel 7., Gábina na 18. mieste.

Aj v druhom dni sa poradie na čele nemenilo a duo Svitko – Klymčiw obsadilo prvé dve priečky. No Števo absolvoval dva dosť divoké pády na okraji rokliny a len so šťastím mu motorka zostala visieť nad hlbočinou na kríkoch. Benko okupoval 22. priečku, Zaťko so Zboranom sa pohybovali vo 4. desiatke a Peťo Rečičár kúsok za nimi.

Grécko bolo ešte pred pár rokmi na konci augusta zárukou stabilného a slnečného počasia. No klimatické zmeny robia svoje a na posledných ročníkoch Serres býva aspoň jeden deň daždivý. Tento raz to odniesla 3. etapa a opršané a slizké kamene boli nepríjemným súperom. Slováci aj Česi zajazdili opäť famózne: Svitko 1., Klymčiw 2., Vlček 10., Zaťko 14. a Benko 17.

Štvrtá etapa mala vysokohorský charakter, jej podstatnú časť namotali usporiadatelia na horských hrebeňoch vo výškach nad 2.000mnm. Štefan opäť nezaváhal a zvíťazil, no Ondrej musel po problémoch z etapy odstúpiť a fasoval penále. Maťo sa vytiahol na 7. miesto v etape, Jano na 17. a Tono na 29. Po polovici rally celkovo viedol Svitko, Klymčiw klesol na 7. pozíciu. Benko sa držal na výbornej 15. pozícii, Zaťko na 24. mieste, Zboran na 46. mieste a Rečičár na veľmi slušnej 50. priečke. Evidentne mu sedlanie ľahkej motorky svedčí.

Nasledujúcu etapu, zloženú z dvoch časoviek, preletel najrýchlejšie opäť Števo Svitko, Klymčiw nadobro odstúpil. Zaťko zajazdil na 14.  a Benko na 17. priečku. Števo viedol na 2. v poradí už 50 minút a na 3. hodinu a pol. Slušné, škoda toho Ondreja. Inak etapa bola maratónska a zaviedla pelotón na územie Bulharska.

V predposlednom dni už úradovala únava a mnoho jazdcov začalo jazdiť na istotu. Števo mohol taktizovať, no v rámci prípravy išiel opäť naplno, tak ako vždy a znovu vyhral obe časovky 6. etapy. Zaťko a Benko sa zaradili na koniec 2. desiatky. Pred finále viedol Svitko, 2. Arana (ES) zaostával 1:19:23 a 3. Cabani (IT) 1:51:05. Neuveriteľné výkony našej jednotky. Pritom Števo štartuje do všetkých etáp ako prvý a musí navigovať úplne sám. Na druhej strane je to výborný tréning na orientáciu a jazdu podľa roadbooku.

V poslednom súťažnom dni sa dalo málo získať, no veľa stratiť. Rozdiely v čele boli medzi jazdcami značné a preto Števo Svitko išiel po prvý krát síce pod plynom, ale nie na doraz. Výsledkom je 5. miesto v záverečnej etape. Ako dojazdili ostatní? Zboran 16., Benko 21. a Zaťko 34. Zaujímavé je celkové hodnotenie rally:

Overall

Blahoželáme!!!

A bonbónik na koniec: Gábina Novotná (CZ) skončila 32. celkovo a vyhrala medzi babami.

Text: Haro, foto: Serres Rally

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií