www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

SARDEGNA RALLY 2013

autor: Haro007, 7. 6. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) SARDEGNA RALLY 2013

V poradí tretie podujatie FIM Cross-Country Rallies World Championship 2013 sa odohralo na Sardínii. Táto rally sa každoročne odlišuje od ostatných profilom trate a zložitosťou itineráru. Preto jazdci používajú odľahčené rally verzie motoriek, prípadne ostré endutá príslušného objemu (450ccm) s kokpitom pomenované ako rally stroje. Dvojnásobným víťazom predoslých ročníkov bol Marc Coma a v aktuálnej sezóne sa s napätím čakal súboj Comu a Despresa, alebo skôr KTM a Yamahy. Nedávno prestúpivší Despres sa netajil veľkými ambíciami, no zároveň si nechával otvorené zadné vrátka v podobe výhovorky na nedostatočnú adaptáciu na novú mašinu.

Kratučký prológ prebehol 31.5.2013 na pláži v San Teodoro a mal za úlohu okrem šou hlavne zoradiť jazdcov na štartový rošt nesledujúcej etapy. Najlepšie to zvládol Helder Rodrigues.

SRR13_D2_020613_00002

74 pretekárov čakalo na 367 km 1. etapu s dvomi rýchlostnými skúškami. Hoci bolo dopoludnia chladno, jazdci sa poriadne zapotili na špecifickom preteku. Neustále odbočky, horizonty a čisto kamenné podložie najlepšie zvládol Coma a v pohode odrážal Despresove útoky. Jazdilo sa často v nezvyčajne vysokej tráve a nebolo vidieť na kolesá. Preto bolo neúrekom kolízií a jediné ako im predísť sa ukazovalo spomaliť. To však nechcel nikto.

V druhej etape naložil všetkým domáci Alessandro Botturi, vyhral pred Comom a Viladomsom. Viedol v celkovom poradí pol minúty pred Comom. Despres stále ťahal za kratší koniec a bol priebežne tretí, hoci badateľne zrýchľoval a zžíval sa s novou motorkou.

SRR13_D2_020613_00006

Všetko sa lámalo v treťom a štvrtom dni, kedy sa Coma vrátil na čelo priebežného poradia v navigačne veľmi náročných etapách. Univerzitu v navigácii najlepšie zložil Španiel, naopak poruchu na tripmasri si užil Botturi. Svorka prenasledovateľov Comu v zložení Despres, Goncalves a Botturi musela útočiť pokiaľ nemalo byť všetko stratené. Botturi štartujúci z aktuálne desiatej pozície začal valcovať súperov do chvíle zakliesnenia motorky v terénnej nerovnosti. Po pomoci od Ceciho a Rodrigueza ale bolo všetko stratené, pretože na dohľad od cieľa mu došiel benzín. Podobne ako Rodriguezovi.  A tak Coma viedol a Despres bol bronzový v priebežnom poradí.

V poslednom dni dokázal Coma kontrolovať situáciu a celkovo vyhrať. O zostávajúce priečky na stupňoch víťazov sa ruvalo 6 jazdcov. Despres po predošlom nepríjemnom páde začal nestíhať, situáciu využili Goncalves na Honde a Pedrero so strojom Beta. Ten pred rally podpísal zmluvu s továrňou Beta a prestrihol pupočnú šnúru od Comu, ktorému slúžil ako nosič vody. Despres so zemiakovou medailou vyvoláva veľa otázok do budúcnosti.

SSR13_PODIO_AP_050613_03615

Celkovo si Coma upevnil aj vedenie vo svetovej rally sérii.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií