www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

SAND RALLY 2012 ÚSPEŠNE ZA NAMI

autor: Haro007, 30. 4. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) SAND RALLY 2012 ÚSPEŠNE ZA NAMI

Do tretice všetko dobré ešte stále platí – 3. ročník Sand Rally sa vydaril a môžeme začať sumarizovať.

Pred pol rokom…

Akýkoľvek pretek sa začíne hneď po skončení predchádzajúceho ročníku. Aj Sand Rally. Už v decembri 2011 sme jazdili konkrétne trasy po piesku v borovicových lesoch Záhoria, úplne nádherné. Mal som konečne rozjednané (a nakoniec aj naozaj dojednané) záležitosti s ochranármi, so životným prostredím, s poľovníkmi… Črtala sa taká malá piesková Baja, až som sa toho úspechu bál. Iba Vlado sa usmieval a hovoril „Šak dočkaj!“. A dočkau som. Ľudský faktor (ako vzletne nazývame blbosť, závisť a neochotu) zariadil, aby sme sa znovu stretli na uzavretých tratiach. Síce si na nich zasúťažíme, zapotíme sa, ale pretekať na motorkách koncipovaných ako kópie rally špeciálov na prvých dvoch kvaltoch je hovadina. Preto Baja snáď o rok.

Zákulisie

V piatok ráno so synom Adamom vykladáme mašiny v Stupave aby sme zistili a odmerali koľko a hlavne akých kôl vybrať pre samotný pretek. Hneď po vyprázdnení dodávky sa dnu nasťahovali kozy a začali žrať dresy a vercajch, našťastie motorky im nechutili.

Miestna motokrosová trať je pekná kombinácia piesku s troškou hliny. Aj výškové usporiadanie z nej robia zaujímavú zmesku výjazdov, tobogánov a bubnov. Po každých piatich kolách je vítaný oddych a toto použijeme aj ako model pre pretek. Po skúsení rôznych variánt a smerov odchádzame smer Malacky. Tu nás čaká inakší level: piesok je suchý a hlboký a trať na hranici hnusu.  Vyčerpávajúce motanie sa medzi stromami musím na 6 miestach prepáskovávať  a upravovať aby sa mastodonty vôbec vpratali  na trať. Je síce oproti minulosti širšia ale vzhľadom k podkladu sa dajú očakávať časté nechcené zmeny smeru pretekajúcich. Pretek mi dal za pravdu.

Depo a ostatné záležitosti pripravil Vlado Ružička (Šógun), pričom najhodnotnejšie časti sú pominuteľné: guláš, klobáska a kapustnica. Atmosféra kempu v lese má čaro a vôňa borovíc a pečených klobások bude mátať zúčastnených celý rok. Konečne sa objavil aj barel s úžitkovou vodou a preto bolo frflania málo. Akurát niektorým chytrolínom sa zdalo vysoké vstupné, no ekonomika je sviňa a púšťa do zelených čísiel usporiadateľov neochotne. Tentoraz tesne, ale pustila.

Registrácia a prebierky následne prebehli v pohode a trénujúci pretekári začali tušiť namáhavú a silne potivú sobotu a nedeľu. Horúčava je najhorúčovatejšia na piesku a záhorácky sypký nie je výnimkou.

Sobota

Motokrosová zatajená lokalita vyrobila žalúdočnú nervozitu polovine štartového poľa, tá druhá ju neúspešne skrývala. Na začiatok pre ukľudnenie prebehla krátka rozprava a dve zavádzacie kolá. Atmosféra graduje a štartujeme do prvej rundy iba na tri okruhy. Vlado púšťal motorky dosť nahusto a na trati bolo miestami silne tesno. Druhú rozjazdu na päť kôl ešte jazdci vládali a nasledovala hneď po prvej. Tretie päťkolo sme pustili po náležitej prestávke a slabším jedincom začali lietať motorky z rúk. K tomu prach, piesok a horúčava, jednoducho nádhera.

Posledných päť okruhov iba dorazilo aj odolných a asi sa všetci potešili správe, že na tento deň s jazdením končíme. Po presune späť do Malaciek sa pretekalo po vlastných na recesistickom behu po miestnych pieskoch. Únavná prča na záver dňa. Ten ešte vylepšil ukážkovými jazdami na KTM 500EXC Zlatko Novosad, jedna z enduro hviezd (predvádzacia moto od KTM Bratislava). Večer sa ani nikto významne neopil, čo pokladám za spoľahlivý barometer náročnosti podujatia.

Nedeľa

Nedoliečené zápästie ma odsunulo do polohy diváka a preto som mohol popásť oči na pieskových výkonoch, no aj na antivýkonoch. Boli pustené dve rozjazdy po päť kôl. Keby nefúkal vietor bolo by koliečok menej, jazdci aj motorky by sa hromadne zadierali. Na najkritickejšom mieste trate to vrelo, piesok lietal povetrím a často som zatváral oči. Ani nie tak od slnka ako od kolíznych situácií v zápale boja. Našťastie všetko dobre dopadlo a Rumunsko 2011 sa neopakovalo.

Technicky a rýchlostne vynikali Krtek, Školník a Adam. Prvá tretina štartujúcich to vie ozaj dobre, stredná tretina sa učí alebo stagnuje a tá posledná sa snaží a učiť sa musí. Ale aj niektorí dobre sa umiestnivší sedia na motorkách a spoliehajú sa na podvozky a vyvažovanie zadkom. To je podmienene spoľahlivá (ne)technika v malých rýchlostiach. No pokiaľ sa podaria smelé plány na zorganizovanie plnohodnotnej pieskovej Baja tak si koledujete akurát tak o pekné kotrmelce v rýchlosti.

Aj nedeľné zápolenie bolo o kondícii a technike, mnoho jazdcov vzdalo alebo nenastúpilo. Nevadí, prišli sme si zajazdiť, upevniť cezhraničné priateľstvá a dobre pokecať. To sa podarilo a každý kto pretek dokončil, alebo sa o to iba pokúsil si zaslúži obdiv. Za jazdu, odvahu a vytrvalosť.

Ďakujem všetkým zúčastneným a púšťam sa do boja za usporiadanie plnokrvnej súťaže na piesku, všetko doteraz bola síce milá no alternatívna nutnosť. Držte palce, ako náhle sa situácia vyjasní novinky uverejním. Hlavne vo vzťahu k organizovaniu rumunskej Baja a podobne. Mám možnosti vymyslené, akurát beh udalostí ukáže reálnosť určitej kombinácie.

Profi fotogaléria a video onedlho.  Komplet výsledky:  http://www.casomira.eu/results.php

Haro, organizátor

Foto: Adam, Mišo Bohunčák, Ybrcek, Zeon

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií