www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Prečo miznú „gulášovky“ na Slovensku?

autor: Haro007, 20. 11. 2022, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Prečo miznú „gulášovky“ na Slovensku?

Čo je dnes šport? Je to hromadná radosť z pohybu a z prirodzeného zápolenia, alebo biznis a politika? Ako postupuje doba, všetko okolo nás sa radikalizuje. Čo bolo kedysi masové s miernymi odchýlkami napravo a naľavo, to sú dnes dva protichodné tábory bez vzájomného pochopenia. V rámci moto športu mám na mysli výkonnostných pretekárov a voziaci sa ľud.

Národ lyžiarov z nás nespraví víťazstvo Petry Vlhovej v Svetovom pohári, ale milión nadšených lyžiarov na svahoch. A krajinu motorkárov nevyčaruje Števo Svitko výsledkami na Dakare, ale široká základňa všetkých výkonnostných a vekových skupín, pravidelne sedlajúca dvojkolesové tátoše.

Pred (ne)mnohými rokmi mala pomaly každá dedina vlastnú mx/enduro trať, niekedy iba vyjazdenú stopu v tráve, ale mala. Tiež na takmer každom laze pobývala miestna pretekárska legenda, hoci povesťou nepresahujúca konkrétnu dolinu. K tomu všetkému sa na množstve tratí konali „gulášovky“ –  domáce preteky lokálnych matadorov a niekoho spoza vŕškov. Ich spoločným menovateľom bola číra radosť a spolupatričnosť.

Každý motorkár, či na Pionieri alebo na závodnom špeciáli, prišiel pretekať. Nie všetci sa dopracovali na štart: niektorí neprešli sitom štamperlíkov s pálenkou, iným zlyhala staručká technika. No pozrieť prišiel každý, vrátane starostu. Juniori a nižšie výkonnostné triedy neboli frustrovaní, že dostanú od víťaza tri kolá. Majitelia staršej techniky sa nemuseli hanbiť za motorky a sopliaci na pitbajkoch si prišli na svoje.

Súčasná profesionalizácia priniesla odtrhnutie športu od más, nastolila moc peňazí a výsledkov za každú cenu. Tým pádom predražené vstupy umožňujú športovať iba zopár vyvoleným. Keď prirátame rušenie tratí pod rúškom ekológie, hluku a podobných sprostostí, máme výsledok. Nadarmo sa potom aktivisti za zákaz jazdenia čudujú, že ich deti čumia do telefónov, ak teda k tomu nefetujú a nemávajú dúhovou vlajkou.

Našťastie zopár skupín nadšencov dodnes usporadúva veselé zápolenia mimo kuratelu SMF, s vlastnými, na mieste vytvorenými pravidlami. Je ich zrejme dosť, iba o nich nevieme. Napríklad v dedinke Dubník, kúsok od Nových Zámkov. Na malinkatej a malebnej trati sme sa pri 2°C „naháňali“ 11 jazdci. V depe voňal riadny maďarský guláš z jeleniny a Gabo Molnár s partiou sa postarali o všetko potrebné. Nebolo dôležité poradie, ale skvelá atmosféra a dobrý pocit. Taký, aký si mi starci pamätáme a mladí ho neveľmi poznajú. Pokiaľ prežijú tieto podujatia, praví motorkári na Slovensku nevyhynú. Vďaka za pekný deň!

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií