www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Policajti či vlci ? (UA, RUS, RO, H)

autor: Haro007, 19. 2. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) Policajti či vlci ? (UA, RUS, RO, H)

Skúsme sa pozrieť na (dopravných) policajtov v rôznych končinách sveta. Niekde sú priateľskí, dôležití, inde vyslovení chrapúni. Záleží od krajiny, národnej mentality, miery korupcie v aktuálnom režime, aj od konkrétneho človeka.

 

Ukrajina

Krajina často navštevovaná motorkármi zo Slovenska aj z Čiech. Jazyková príbuznosť a ľahká dostupnosť s nádychom dobrodružstva z nej robí žiadanú destináciu.

Zrejme každého motorkára postihlo v tejto krajine zastavenie miestnou milíciou. Treba ich rozlišovať, hoci okradnúť vás chcú všetci. Milícia na pevných kontrolných bodoch  je ostrieľanejšia, skúsenejšia a nenažratejšia. A drzejšia. Naopak vidiecki policajti sú miernejší a naivnejší. Ale dohromady slabý odvar Rusov.

Klasické divadielko vypadá nasledovne: milícia zastaví obeť, potom vezme pas a doklady a podľa nich oslovujúc obeť krstným menom začne dohovárať. Že si urobil to a to, že musíš zaplatiť a pôjdeš do ťurmy. Treba trvať v rámci možností na vyšetrení prípadu a s väzením súhlasiť. Milicionár sa nechce s tebou zapodievať, už vôbec nie papierovať. Väčšinou pri jasnej nevine a neoblomnom postoji odídete s maličkou pokutou prípadne len tak. Hlavné sa je nepoondiť ak berie pas a doklady. Ale pozor na odhad situácie, podceňovanie, prípadne prekročenie tolerovateľných medzí. Aspoň čiastočná znalosť jazyka je vítaná. Tiež platí, že má vyjednávať prirodzený vodca skupiny.

Pokiaľ urobíte vážny priestupok, tak to ste v (minimálne finančne) prdeli. Novinárskym preukazom som vyriešil aj vážne pakárne, a keď som sa drzo pýtal na meno veliteľa že aj jeho spomeniem v článku tak ma na motorku sami vyložili.

 

Rusko

Zrejme najväčší kokoti – policajti akých som kedy stretol. Aj obyčajní milicionári, aj samopalníci na kontrolných bodoch majú jediný zámer: ošklbať obeť a zadupať ju do zeme. Sú proste pánmi vesmíru a Matky Rusi a nič s nimi nepohne. Akási geneticky zakódovaná krutosť a ľahostajnosť v jednom. Tu aj novinársky preukaz nie všetko riešil. Najviac ale zarážala totálna neúcta voči človeku v núdzi, chýbajúci aspoň náznak zabudnutej profesionálnej hrdosti. Proste remeslo postavené na hlavu. Bohužiaľ sa postupne profesionalizujú v metódach zbíjania a čoraz ťažšie sa s nimi vychádza. Nastrčená 30-ka na diaľnici, plná čiara prejdená pri obchádzaní jamy a fiktívne stopky na križovatkách sú lacnými no stále používanými trikmi. A radar má už tuším každý blb.

Na kontrolných bodoch vážne a s pokorou dodržiavajte rýchlosť. Ak je nejaký bezpečnostný dôvod a hliadky sú ozbrojené sapíkmi a vedľa je naozajstné guľometné hniezdo, vtedy sa oplatí iba držať hubu. Pozor na zmiešané dvojice v Tatarstane a inde – ten so šikmými očami je vždy a zásadne ten horší. Jednať podľa možnosti s Rusom. Na druhej strane treba povedať, že sa nevyznajú v európskych dokladoch a namnožené techničáky či vodičáky často nerozoznajú. Jednanie viesť ako na Ukrajine, len opatrnejšie. Obrňte sa trpezlivosťou, oni majú času dosť. Ale po  ukončení dohadovania s akýmkoľvek koncom sú zrazu kamarátski. Lezte im do zadku potiaľ, aby ste sa neponižovali. Potom aj oni jednajú ako s rovnocenným „súperom“ v dueli o vaše peniaze.

 

Rumunsko

Zasľúbená zem motorkárov, ofrovďákov zvlášť. Kto ju nenavštívil v sedle motorky nič v komunite neznamená.

Pohostinná krajina pohostinných ľudí. Policajti nezastavujú bez príčiny, najčastejšie po prekročení rýchlosti v dedinách. Ak ich nik nevidí riešia problémy rýchlo a štátny rozpočet peniaze nedostane. Inak veľa tolerujú a prípadne riešia malé priestupky dohovorom a priateľským mávnutím ruky. No oprávnenú pokutu po nameraní väčšinou vymáhajú, dá sa mierne vyjednávať o zľavu. Radary už majú bežne, no testre na alkohol zriedkavo, preto sa často „fúka“ do čapice. A na dediny v horách sa skutočne unúvajú iba pri vražde či potrebe zlikvidovať čiernu pálenicu ktorá im bokom dostatočne neodlievala. Ak sa pravidelne zastavíte pri jednej krčme rátajte s tým, že na tretí deň to vedia a niekedy konajú podľa teplého udania.

Všetko sa mení v prípade havárie a iného konfliktu. To sa pretransformujú na hrdých Causescu-ových pohrobkov a je jedno ako sa všetko zbehlo – vinný ste vy. Dosť nepríjemné problémy spojené so stredovekým výsluchom. (V minulosti by „vinník“ zhnil v base, teraz už nie.) Inak v pohode.

 

Maďarsko

Väčšinou tranzitná krajina pri ceste na Balkán či Ukrajinu. Rovná, nudná s nepríjemnými strážcami zákona. Nezastavujú bez príčiny, no ak vás namerajú či nachytajú bez diaľničnej známky máte po ftákoch.

V prvom rade im ide o dokázanie, že Maďar je pupok sveta a jeho krachujúca domovina Švajčiarsko. Policajt komunikuje zásadne v maďarčine, berie iba inflačné maďarské forinty a vlastne ťa v Maďarsku nechce. Veľmi sa niet čo čudovať, pretože deti sa učia od útleho veku v dejepise, ako ich okolité národy odjakživa utláčali a zneužívali. Táto blbá ideologicko – nacionalistická výchova je v poslednom čase citeľná a dotýka sa samozrejme viac Slovákov ako Čechov. Z okolitých národov si netrúfnu akurát na Rakúšanov, uvidíme dokedy.

Väčšinou sa nedá takmer nič vyjednať, preto noste medzinárodnú platobnú kartu. Na druhej strane nehľadajú ďalšie zbytočné príčiny na pokutu. Preto dodržujte hlavne rýchlosť, noste diaľničné známky a rýchlo opustite inak pohostinnú krajinu.

HARO

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií