www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Pohltí Eco Race najbližšiu Dakar Rally?

autor: Haro007, 9. 9. 2020, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Pohltí Eco Race najbližšiu Dakar Rally?

Pred rally sezónou 2009 (po zrušení Dakaru 2008) sa hrali silné zákulisné partie, kam pôjdu továrne pretekať. Na Dakar do Južnej Ameriky, alebo na Eco Race do Afriky? Kamionisti na čele s Kamazom preferovali Afriku, motorkári sa nechali zlanáriť na Ameriku. Nakoniec všetko zvrátila váhajúca KTM, ktorá po dohode s ASO (rozumej po namastení vrecák) ukázala za oceán. Našťastie Eco Race to nepoložilo skôr, ako sa narodila a prežila so cťou dodnes.

Postupne obe súťaže žili súbežne vlastným životom, vyvíjali sa podľa podmienok mediálnych, finančných a ideových. Dakar nastúpil na cestu všemocných peňazí a slávy, Eco Race Rally viac primkla k športu a dobrodružstvu.

Lenže v živote nastávajú paradoxné situácie, kedy peniaze stratia moc pre iné, ešte „vyššie“ (skôr nižšie) ciele. Covid je zbraňou na totálne účely a nik teraz nehľadí na dielčie straty. Keď sa rúbe drevo, lietajú triesky. Tak sa ľahko môže stať, že krajina Saudov, ktorej bohatstvo má pieskové nohy stojace v rope, nebude (môcť) mať záujem o Dakar. Povedané rečou nášho kmeňa – Dakar bude obetovaný.

Totiž v moto kuloároch už istý čas rezonujú fámy na tému neistého osudu Dakaru 2021. Dosť nahlas sa začína hovoriť o možnosti, že Saudská Arábia zakáže rally, akože z dôvodu Covidu, hoci skutočná príčina je politická (voľby a situácia v USA). Vtedy by časť fabrických tímov absolvovala Eco Race, čo by znamenalo pre africké preteky neuveriteľný kredit.

Posádky nikdy nejazdiace v Afrike by si museli zvyknúť na nové podmienky, na chýbajúcu infraštruktúru aj na absenciu divákov. Na nepohodlie, na kadenie do piesku, na iba občasné sprchovanie a na dobrodružstvo. Na druhej strane by spoznali rally tak, ako v zlatých časoch Dakaru. Lebo v Mauretánii nie je možnosť dofičať k pretekárovi v prípade núdze po blízkej asfaltke, tam cesty proste nie sú. K pokazenej motorke v dunách sa dá dostať iba cez duny.

Nik nevie, čo sa stane a na ako dlho. Na rok, dva, navždy? Terény Arabského polostrova ukázali skutočný potenciál nádherných nových trás Dakaru, Eco Race dáva etapy do skvostných kútov momentálne dostupnej Sahary. Obe rally majú čo ponúknuť. Nechajme sa prekvapiť, ako všetko dopadne. Treba dúfať, že aspoň jedna zo súťaží prežije nastávajúce turbulentné časy bez úhony.

Referenciou záujmu pretekárov a tímov je aj nákup techniky. Napríklad KTM máva pred Dakarom objednávky na cca 70 rally strojov ročne, lepšie povedané toľko ich je ochotná vyrobiť (okrem fabrických motoriek pre tím). Pri registrácii objednávky sú potrebné široké lakte, aby sa na záujemcu dostalo. No v roku 2020 zostala takmer polovica novučkých KTM Rally Replica na sklade. Zákazníci ich jednoducho neprebrali po prvý raz v histórii továrne. To svedčí o skutočnom stave športu, bytostne závisiaceho na sponzoroch.

Zhrnutie nakoniec: opatrnosť, nedostatok peňazí a hlavne NEISTOTA devastujú rally šport. Jeho osud momentálne nemajú v rukách pretekári a mecenáši, ale politickí šašovia a ich šéfovia. A im, na rozdiel od nás, na rally nezáleží.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií