Ondrej Klymčiw – príbeh z Albánie 2014
autor: Haro007, 10. 7. 2014, Diskusia k článku (počet reakcií: 3)
Český jazdec s nečeským priezviskom je v zasvätených kruhoch známy. A jeho sláva bude určite rásť. Dnes 29 ročný rider začínal ako pretekár na moto dragsteroch (!!!), pričom mnoho jeho rekordov v rámci Čiech dodnes nik neprekonal. No dlhá príprava a krátke jazdenie našťastie nevyhovovali Ondrovmu naturelu a presedlal na endurá. Podľa jeho slov pri nich viac záleží na jazdcovi ako na stroji.
Od začiatku preferoval dlhé súťaže a itinerárové rally. Ich Mekkou v rámci Európy je Balkán, presnejšie Grécko a Albánsko. A tam žne najväčšie úspechy. Nedávno skončená Albánia 2014 mala preveriť skutočnú pozíciu Ondreja v enduro svete a tiež potvrdiť smelý plán zajazdiť Dakar 2015. Albánska rally je tak náročná, že prakticky každý jazdec v cieli bez výrazných penalizácií je vážnym kandidátom na slušný výsledok na Dakare. Aspoň to tvrdí jeho 5-násobný víťaz Pepa Macháček.
Na tohoročnej Rally Albania Ondrej od začiatku dokazoval kvality prvotriedneho a talentovaného jazdca. Od prvých kilometrov sa ukrutne naháňal s Talianom Andrea Cosetinom a na striedačku vyhrávali etapy, pričom v celkovom hodnotení ich delili minimálne rozstupy. Ku koncu zabral a právom okupoval prvú priečku v kategórii aj celkovo. Ostatní jazdci mali od top dvojice väčšie odstupy. Predposledná etapa v rally bola dlhá takmer 500km a mala rozhodnúť o novom víťazovi rally.
Albánsko je veľmi chudobná krajina, plná kontrastov. Bežnou obživou veľkej časti populácie je dodnes pastierstvo. Aj malé stádočko dokáže skromne uživiť rodiny v odľahlých a zabudnutých údoliach. Preto akýkoľvek úhyn znamená likvidovanie prirodzeného prírastku a ohrozenie obživy. Najčastejším predátorom je vlk, medveď a človek. Posledne menovaný občas nechtiac. Zo začiatku etapy niekto z prvých jazdcov vbehol na motorke medzi kozy, prebiehajúce cez kamennú cestu, a dve z nich zrazil. Prežúvavce sa pobrali do kozacieho neba a smoliar Ondro takmer za nimi. Totiž poškodení pastieri v trojici okamžite zahatali uzučkú cestu, zarezanú do strmého svahu, a dožadovali sa náhrady. Ako prvý im vbehol do rany vedúci pretekár rally.
Držiac v rukách pastierske palice zadržali Ondra s požiadavkou na zaplatenie 200 Euráčov za spôsobenú škodu okamžite a hneď. V strete dvoch rôznych svetov nechápali, že každý jazdí za seba a o kolektívnej vine nemožno hovoriť. Nakoniec sa ich pokúsil obísť po okraji cesty, no rozzúrení domorodci ho sotili aj s motorkou do rokliny. Nasledoval dlhý a nepríjemný pád. Technika nakoniec prežila lepšie ako jazdec. Ten bol nepekne doudieraný a napriek kvalitnej obuvi utrpel výrazný výron členku. Sám sa nakoniec dostal z hlbočiny, no vytiahnuť motorku bol nadľudský výkon pre pomáhajúcich a hromadiacich sa jazdcov. Na pomoc zastavili všetci, okrem Talianov. Logika nepustí, veď Ondro viedol pred druhým tesne, a ten bol Talian. Nakoniec domáci zhasli vidiac, čo spôsobili a zranený mohol pokračovať v bolestivej a dlhej etape.
Každá vážna rally na svete má preferovanú národnosť, prípadne značku. Dakar odpúšťa všetko Francúzom a KTM, Tuareg zase Nemcom. Intercontinental určite neublíži Španielom a na Albánii sú chránenou zverou Taliani. Vždy sú tu ekonomické a iné lobistické záujmy. Netalian Klymčiw dokončil na druhom mieste iba preto, lebo mu nepomohli všetci jazdci a hlavne preto, že usporiadateľ neodrátal minúty strávené konfliktom z celkového času.
Tak sa Ondřej Klymčiw stal morálnym víťazom albánskej Rally 2014, iba minútku a kúsok za najvyšším stupienkom. Dokázal, že na Dakar patrí nielen jazdecky, ale aj ľudsky. Nevyplakával, nepodával protesty a chlapsky odignoroval nepriazeň osudu. O konečnej nálade najviac vypovedá fotka z pódia, na ktoré prišiel s barlami. Ondrej sa usmievajúc objíma s našim Borisom Vlhom, pričom Talian Casentino hádže kyslé úsmevy víťaza na krajanov.
Ondro, držíme Ti na Dakar 2015 palce!!!