www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Ondrej Klymčiw – príbeh z Albánie 2014

autor: Haro007, 10. 7. 2014, Diskusia k článku (počet reakcií: 3) Ondrej Klymčiw – príbeh z Albánie 2014

Český jazdec s nečeským priezviskom je v zasvätených kruhoch známy. A jeho sláva bude určite rásť. Dnes 29 ročný rider začínal ako pretekár na moto dragsteroch (!!!), pričom mnoho jeho rekordov v rámci Čiech dodnes nik neprekonal. No dlhá príprava a krátke jazdenie našťastie nevyhovovali Ondrovmu naturelu a presedlal na endurá. Podľa jeho slov pri nich viac záleží na jazdcovi ako na stroji.

Od začiatku preferoval dlhé súťaže a itinerárové rally. Ich Mekkou v rámci Európy je Balkán, presnejšie Grécko a Albánsko. A tam žne najväčšie úspechy. Nedávno skončená Albánia 2014 mala preveriť skutočnú pozíciu Ondreja v enduro svete a tiež potvrdiť smelý plán zajazdiť Dakar 2015. Albánska rally je tak náročná, že prakticky každý jazdec v cieli bez výrazných penalizácií je vážnym kandidátom na slušný výsledok na Dakare. Aspoň to tvrdí jeho 5-násobný víťaz Pepa Macháček.

Ondrej Klymčiw-03

Na tohoročnej Rally Albania Ondrej od začiatku dokazoval kvality prvotriedneho a talentovaného jazdca. Od prvých kilometrov sa ukrutne naháňal s Talianom Andrea Cosetinom a na striedačku vyhrávali etapy, pričom v celkovom hodnotení ich delili minimálne rozstupy. Ku koncu zabral a právom okupoval prvú priečku v kategórii aj celkovo. Ostatní jazdci mali od top dvojice väčšie odstupy. Predposledná etapa v rally bola dlhá takmer 500km a mala rozhodnúť o novom víťazovi rally.

Albánsko je veľmi chudobná krajina, plná kontrastov. Bežnou obživou veľkej časti populácie je dodnes pastierstvo. Aj malé stádočko dokáže skromne uživiť rodiny v odľahlých a zabudnutých údoliach. Preto akýkoľvek úhyn znamená likvidovanie prirodzeného prírastku a ohrozenie obživy. Najčastejším predátorom je vlk, medveď a človek. Posledne menovaný občas nechtiac. Zo začiatku etapy niekto z prvých jazdcov vbehol na motorke medzi kozy, prebiehajúce cez kamennú cestu, a dve z nich zrazil. Prežúvavce sa pobrali do kozacieho neba a smoliar Ondro takmer za nimi. Totiž poškodení pastieri v trojici okamžite zahatali uzučkú cestu, zarezanú do strmého svahu, a dožadovali sa náhrady. Ako prvý im vbehol do rany vedúci pretekár rally.

Ondrej Klymčiw-02

Držiac v rukách pastierske palice zadržali Ondra s požiadavkou na zaplatenie 200 Euráčov za spôsobenú škodu okamžite a hneď. V strete dvoch rôznych svetov nechápali, že každý jazdí za seba a o kolektívnej vine nemožno hovoriť. Nakoniec sa ich pokúsil obísť po okraji cesty, no rozzúrení domorodci ho sotili aj s motorkou do rokliny. Nasledoval dlhý a nepríjemný pád. Technika nakoniec prežila lepšie ako jazdec. Ten bol nepekne doudieraný a napriek kvalitnej obuvi utrpel výrazný výron členku. Sám sa nakoniec dostal z hlbočiny, no vytiahnuť motorku bol nadľudský výkon pre pomáhajúcich a hromadiacich sa jazdcov. Na pomoc zastavili všetci, okrem Talianov. Logika nepustí, veď Ondro viedol pred druhým tesne, a ten bol Talian. Nakoniec domáci zhasli vidiac, čo spôsobili a zranený mohol pokračovať v bolestivej a dlhej etape.

Ondrej Klymčiw

Každá vážna rally na svete má preferovanú národnosť, prípadne značku. Dakar odpúšťa všetko Francúzom a KTM, Tuareg zase Nemcom. Intercontinental určite neublíži Španielom a na Albánii sú chránenou zverou Taliani. Vždy sú tu ekonomické a iné lobistické záujmy. Netalian Klymčiw dokončil na druhom mieste iba preto, lebo mu nepomohli všetci jazdci a hlavne preto, že usporiadateľ neodrátal minúty strávené konfliktom z celkového času.

podium

podium-02

Tak sa Ondřej Klymčiw stal morálnym víťazom albánskej Rally 2014, iba minútku a kúsok za najvyšším stupienkom. Dokázal, že na Dakar patrí nielen jazdecky, ale aj ľudsky. Nevyplakával, nepodával protesty a chlapsky odignoroval nepriazeň osudu. O konečnej nálade najviac vypovedá fotka z pódia, na ktoré prišiel s barlami. Ondrej sa usmievajúc objíma s našim Borisom Vlhom, pričom Talian Casentino hádže kyslé úsmevy víťaza na krajanov.

Ondro, držíme Ti na Dakar 2015 palce!!!

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií