www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

MotoRaj Rally 2009

autor: Haro007, 24. 1. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) MotoRaj Rally 2009

Predtucha

Po úspešnej Motoride Rally v Levoči sme sa na MotoRaj rally v Česku véééľmi tešili. Prirodzená rivalita, potreba porovnania jazdcov, piva, tratí, roadbookov… A neistota v podobe hlavného guru preteku Hajného, ktorému pri stavbe trate sekundovala minuloročná víťazka Klasika.
Už večer pred pretekom sa diali podozrivé veci. Nikto z Čechov a Moravákov sa nesťal na šrot, dokonca aj Slováci sa obstojne držali. A „rozmarne“ napísaný itík dával tušiť, že si blúdenia užijeme dosýta. Začíname špekulovať, či sme v správnom čase na správnom mieste. Jediným pozitívom je ustálené slnečné počasie.

Realita

Predtucha masakru sa začala vypĺňať ráno po štarte. Neskúsení blúdili hneď počas presunu na meraný úsek. Nepresná kilometráž a humorne nejednoznačné popisy už v počiatku.
Samotná rýchlostná skúška mi pripomínala akúsi hru na trialového Sherlocka. Údaje ako „k velikému smrku na louce“ boli úsmevné tam, kde boli všetky smreky na kilometrovej lúke veľké. Nechcite vedieť, akú minicestičku sme museli objaviť. No tá sa zmenila na krásny výživný zjazd. Mnohé indiánske chodníčky boli nájditeľné iba zblízka potom, ako sme uvideli stopy tvorcov trate. Totálne rébusy orientácie rýchlo vymazali šialené pasáže, divoké výjazdy, ešte divšie zjazdy. Slabší jedinci onedlho poodpadávali pre nedostatok kondície a vyjazdenosti. Neskôr pribudli pády, úrazy, rozbité stroje. Tí odolnejší sme si trať náramne užívali, akurát blúdenie bolo otravné.
Mnohí sme netušili kam siahajú možnosti nás a našich strojov, no stavitelia trasy otvorili oči každému,  zato si zaslúžia obdiv a vďaku. Všetky možné druhy povrchov sa striedali bez výstrahy, diétny itinerár dával zabrať. Len je na škodu, že sa pretekanie zmenilo na súťaž v dezorientácii. Naša v Levoči bola síce ľahšia, ale viac o pretekaní v zmysle rally.
Nakoniec otázka: malo by pretekanie zmysel na takejto trati za dažďa? Vtedy by sa sranda zmenila na objektívne nebezpečenstvo. Aj za sucha si úrazy v neprístupnom teréne vyžiadali dva vzlety vrtuľníka a tretina pretekárov nedorazila do cieľa. Ďalšia tretina mala potiaže. Čo potom v blate? A neohlásenie pretekov majiteľom a správcom pozemkov, po ktorých sa prehnala stovka bláznov na motorkách zaváňala prúserom. Zrejme sa viacerí jazdci čudovali pri prejazde kŕdľom všemožnej hydiny na farme.

Diagnóza

Osobne hodnotím Psycho Motoraj Rally kladne. Na krásnu a náročnú trať bolo treba veľa síl a jazdeckého umenia, mnohí siahli na dno. Úsmev na tvári večer napovedal, že šibnutým účastníkom sa masaker páčil. A že je všetko hlavne o jazdcovi dokazuje víťaz najsilnejšej kategórie.
Hajnej je v skutočnosti vyšinutý primár na psychiatrii a Klasika zastáva miesto hlavnej sestry. My všetci ako pacienti tohoto oddelenie pozeráme na svet cez mreže z výpletov enduro kolies. Na diagnózu psychopat sme hrdí. Brána blázinca je otvorená dokorán, no nikomu sa nechce von. Vzhliadame k primárovi ako k modle a napriek spôsobeným trápeniam ho máme celkom radi…

Aby som nezabudol: Poďakovanie patrí Jaštericovi, ktorý ako prvý začal navštevovať podobné súťaže, neskôr nahovoril Awiu a ten nás všetkých.

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií