www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Jaro Katriňák – spomienky

autor: Haro007, 22. 11. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 5) Jaro Katriňák – spomienky

Kto by nepoznal Jara Katriňáka, nášho najúspešnejšieho motocyklového pretekára a vzor mladých jazdcov. Jeho športové úspechy sú známe a je ich toľko, že ich berieme ako samozrejmosť. Málo však poznáme príbehy písané životom, odohrávajúce sa mimo svetiel reflektorov. Udalosti vypovedajúce o celoživotnom odriekaní, o dennej drine v blate či prachu. O nedostatku peňazí, ochoty a podpory. Aj o osobných hrdinstvách a pádoch na dno motorkového života.

Samostatnou kapitolou pretekania sú diaľkové rally, väčšinou znamenajúce vyvrcholenie jazdeckej kariéry, niekedy jej predčasné ukončenie. Tieto špecifické zápolenia, kde jazdec bojuje sám s nástrahami púšte, s únavou a orientáciou a až potom so súpermi, sú pre fanúšikov nesmierne vzrušujúce a príťažlivé. Väčšinou písaným slovom možno iba čiastočne vyjadriť skutočnú podstatu deja, jeho dramatickosť a dobrodružnosť. Príbehy prežívané v danej chvíli v záplave adrenalínu a čítané v teple obývačky bývajú na hony vzdialené. No napriek tomu niet inej možnosti zachovania histórie, ako spomienky položiť na papier.

dak07_d09_0141_6

Ako roky plynú, udalosti sa zlievajú a jednotlivé okolnosti postupne strácajú na detailnosti. Preto sme sa s Jarom dohodli na napísaní podstatných príbehov z jeho účastí na štyroch Dakaroch a na Trans Orientale. Katroš musí potrápiť pamäť, pospomínať s kamarátmi a mechanikmi, popozerať videá a fotky. Postupne budeme uverejňovať chronologicky zákulisie účastí na týchto legendárnych pretekoch, v nepredpokladateľných časových intervaloch. Snáď raz za týždeň, raz za dva mesiace… Podľa možností oboch a dostatku informácií. Možno neskôr premostíme jednotlivé články do súvislého celku.

Aby mal seriál článkov aj vizuálnu kulisu, potrebujem množstvo kvalitných fotiek z pretekov. A to je žiadosť o pomoc Vás, čitateľov: všetci zruční gúgliči, či archívovači pekných záberov neváhajte a pošlite linky na dobré zdroje, prípadne obrázky samotné. Budeme potrebovať zábery v dobrom rozlíšení z Dakarov 1998, 1999, 2006, 2007 a z Trans Orientale 2008. Nielen Jarove, aj jeho súperov. Naša generácia nevie tak šikovne využívať možnosti techniky a popravde aj času je málo. Pomôžete tým jedinečnému zdokumentovaniu športového rally života našej športovej legendy.

dakar-7-2650

Vopred ďakujeme za pomoc a v priebehu decembra 2013 začíname.

Haro harsani@stonline.sk

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií