www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Intercontinental Raly 2020

autor: Haro007, 2. 2. 2020, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Intercontinental Raly 2020

Intercontinental rally, hrdiaca sa najnovšie logom „Skutočná cesta do Dakaru“, sa zrodila 10 rokov nazad a predstavuje nízkorozpočtové a nebezpečné podujatie, určené pre amatérskych rally pretekárov, pre dobrodruhov a tiež pre bláznov s vierou vo vlastnú nesmrteľnosť. (Samozrejme, pokiaľ pretekáte a nie sa iba vozíte!) V prípade dobrej konštelácie sa dá absolvovať v pozbieranom tíme za 10.000-12.000€ (bez ceny motorky), čo je výhoda. Nevýhodou je pozemné zdravotné zabezpečenie a GPS navigácia. To prvé znamená dlhý presun k zranenému a problematický odsun do africkej „nemocnice“, to druhé itineráre bez konkrétnych výstrah. Vo výsledku je rally kokteil krásneho a namáhavého zážitku, kde k subjektívnemu nebezpečenstvu pribúda príliš veľká objektívna hrozba.

V roku 2013 sa ku mne po poruche motora nemohli záchranári 3 dni dostať v dunách Mauretánie, 2015 som dokončil s 5 zlomenými rebrami a nakoniec samo-záchrana v roku 2017 po desivej havárii mi na dôvere v rally nepridala. Cesta na vlastnú päsť zo srdca púšte do Európy by vydala na samostatnú knihu, stála ma veľa síl, bolesti a utrpenia. No volanie púšte a obmedzený rozpočet sú príliš silné argumenty na to, aby sme mohli odolať. Kto nájde odvahu, prijme riziko, odhodlá sa štartovať a v pohode prežije, určite bude konca života spomínať na neuveriteľné zážitky.

Pre porovnanie je INTERCONTINENTAL nebezpečenstvo, šport a dobrodružstvo, ECO RACE šport, dobrodružstvo a nebezpečenstvo a DAKAR peniaze, šport a nebezpečenstvo.

Jedna z mála rally trvajúca 2 týždne a pretínajúca Saharu zo severu na juh prešla v ročníku 2020 rôznymi novotami. Jej otec Jirko Vašátko zostal v organizačnom štábe ako tvorca tratí, pribudli Jacob Ilskov a Kasper Van Deurs. Púštne dobrodružstvo pravidelne začínalo v španielskej Almerii a končilo v senegalskom Dakare. Po prebierkach nasledovala spoločná plavba na trajekte a pokračovanie v Afrike. V tomto roku mohli účastníci absolvovať symbolický štart v Paríži, no ten skutočný bol až v Maroku.

6.000km dlhé preteky znovu rozdelili na prvú časť s 5 etapami na území Maroka a bývalej Západnej Sahary s cieľom v Dhakle. Tu býva vyhodnotenie LITTE kategórie a ostatní pokračujú cez Mauretániu do Senegalu, kde sú z celkových 8 etáp 2 presunové. Zastávam názor, že pri dostatku financií sa oplatí po úvodných marockých kameňovo-prachových rozbíjačkách absolvovať mauretánske piesky vo všetkých podobách a dobrázdiť do Dakaru k Lac Rose.

Ročník 2020 so štartom  20.1.2020 v Mahiriji a s cieľom 1.2.2020 v Dakare absolvovalo spolu 25 motorkárov, 1 quad a 6 áut. K tomu zopár motoriek v ADVENTURE kategórii, ktoré idú viacej po ceste ako po teréne a samozrejme sprievodné vozidlá tímov, záchranári a organizátori. V počte značný pokles oproti predošlým ročníkom, no stúpla náročnosť a to mnohých iste odradilo. Komorná účasť však nič neznižuje nepredstaviteľnú námahu a vypätie, panujúce na takýchto rally.

V motorkách si to rozdali medzi sebou Česi, Španieli, Portugalci, Angličania a Dáni. Najlepšie si od začiatku počínal skúsený Lukáš Černý #214 (CZ) na KTM 450 Rally Replica (od Maťa Benka), víťaz ročníku 2018. Prakticky celú rally viedol, hoci mu na chrbát dýchali Alexandre Azinhais a Didier Frederico. Výraznejšie im odskočil až na konci rally v dunových etapách. Nakoniec s časom 38:39:00 zvíťazil pred obomi menovanými. Za zmienku stojí 4. miesto Jiřího Blažeka #205 (CZ) Husqvarna 701 a 5. miesto Jana Michka #204 (CZ) KTM 690. Všetkým hrdinom čo uvideli cieľ blahoželáme, rozhovor s Lukášom Černým prinesiem onedlho.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií