www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Hellas Rally 2016

autor: Haro007, 18. 5. 2016, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Hellas Rally 2016

Každoročne začína sezóna veľkých európskych moto rally podujatím v Grécku. Posledné roky býva pravidlom hojná účasť pretekárov zo Slovenska a z Čiech. Aj tento rok nesklamal.

Slovensko:

Česko:

90212.v

Hellas Rally predstavovala pred niekoľkými rokmi typický pretek tohto druhu, s bohatou účasťou všetkých objemových a váhových kategórií. Ale po ustálení objemu do 450ccm na Dakare začali všetci usporiadatelia preformátovávať navigačné a dlhé preteky na niečo medzi endurom a trialom. Preto dnes ťažšie motorky vidieť na Hellas skôr vzácne, skôr v pozícii dokázania univerzálnosti stroja a geniálnosti jazdca. Spolu 13 odvážlivcov vyrazilo na trať na mastodontoch s objemom 800 – 1200ccm.

Naši sedlali ľahké motorky do 500ccm, iba Josip mal 690-ku a Števo ťažkú Dakarku. Akože jazda v rámci tréningu. Zároveň patril Štefan s Janom do úzkej skupiny Elit, kde jazdili vychytení rideri s významnými výsledkami zo svetových rally. Len nechápem, prečo tam nebol aj Maťo.

V prvom dni štartovali až na poludnie a čakali ich dva merané úseky, spolu 38km plus presuny. Trate mali divokú navigáciu v lese, odbočky každých 100 metrov a motanice pomedzi stromy. Čiže viac orientačné enduro ako pravá rally.

90201.v

Už druhá etapa priniesla 220km časovku, no aj tí najlepší na ňu potrebovali okolo 6 hodín. Z toho vyplývajúci jazdný priemer hlboko pod 40km/h dáva tušiť, čo organizátori nachystali. Prdel si s ľahkými motorkami vytieral von Zitzewitz #209, jazdiaci na novej Afrike v úprave Touratech. Ak je vám toto meno povedomé, dumáte správne. Jedná sa o skúseného dobrodruha, jazdiaceho Dakar na Sahare na motorkách a neskôr na autách. Dokonca požičal Katrošovi peniaze, keď zostal bez prostriedkov počas jeho záchrany z púšte. Inakší čávo.

90198.v

Ďalší deň pokračovalo trápenie po kameňoch a slalom pomedzi stromy. Smolu si vyžral Vlado Oboňa, ktorému praskol kord na zadnej gume a dlho predlho čakal na asistenciu. Samozrejme najviac gazoval Števo Svitko, obdivuhodne bojoval o prvenstvo proti jazdcom na ľahkých endurách. A to ešte pomohol s palivom najväčšiemu súperovi Farresovi. Z amatérov sa darilo hlavne Maťovi Benkovi, naopak Jano Zaťko poblúdil a mierne zaostával. Všetci charakterizovali trate ako endurové motanice, kde kilometre nie a nie odbúdať. Nakoniec aj Vlado dorazil do cieľa, ale so stratou vyše 3 hodiny.

90205.v

Počas štvrtého dňa viac potiahli za plyn všetci Slováci a výsledkom bolo postupné putovanie všetkých smerom hore vo výsledkovej listine.

Pohroma sa dostavila až o deň neskôr. Skvele jazdiaci Števo Svitko mal v blbej technickej pasáži v lese pád a nemohol pokračovať v rally. Útechou bolo, že skončil „iba“ s narazenými rebrami a s poškodenou motorkou. No jeho výkony  a zmysel pre fair play zanechali nezmazateľný dojem.

90039.v

Posledný deň ešte usporiadatelia poriadne naložili zostávajúcim jazdcom. Začali na pláži a potom pokračovali zase do hôr a lesov. Znovu všetci odbočovali a odbočovali, trtkali sa po kameňoch a pomedzi borovice. Neveriacky sa popoludní všetci (samozrejme okrem Števa) stretli v bivaku. Myslím, že ako Slováci, tak aj Česi sa v konkurencii nestratili a ukázali Európe, že nebodujeme iba v kategórii V4, ale rovnako srdnato aj v Elite a M2-4. Veľká gratulácia!!!

90124.v

Slovensko:

Česko:

Rozhovory so zúčastnenými pribudnú onedlho.

89945.v

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií