www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

GREECE RALLY 2020

autor: Haro007, 1. 9. 2020, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) GREECE RALLY 2020

Všetko sa mení, aj šport. Serres Rally nie je výnimkou. V ročníku 2020 prešla prerodom na Greece Rally. Základnou zmenou pre jazdcov bolo nové stanovisko so stálym bivakom v meste Veria. V tejto oblasti (Stredná Macedónia) naťahali aj trasy, prípadne v blízkom okolí v dosahu denných presunov. Všetky etapy boli úplne nové, nič z predošlých ročníkov sa neopakovalo.

Rally bola opäť so silnou účasťou Slovákov a Čechov. Nás reprezentoval v prvom rade viacnásobný absolútny víťaz Štefan Svitko, pravidelní účastníci Maťo Benko, Vlado Preis a Jano Zaťko. K nim sa pridal skúsený Martin Landl a nováčik Miro Hunana. Spoza Moravy prišli Milan Engel, Petr Vlček, Libor Podmol, Jirko „Kalič“ Kalát a Honza Brabec. Slušná konkurencia!

Rally začala prológom s dĺžkou 50km a večer nasledoval slávnostný štart v meste. Naši začali dobre, Števo Svitko skončil na 1. priečke a Maťo Benko ako 3. Trať po horách a v blízkosti rieky mala točivý charakter, no bola dosť rýchla.

Druhý deň dostali pretekári porciu ostrých 225km po horách a hrebeňoch Vermio, Seli a Pigadia. Števo a Maťo opäť ťahali za plyn a dorazili do cieľa na 3. a 7. mieste. Števo navyše prakticky dohnal Poliaka Giemza z Orlenu v celkovom hodnotení. Dal sa očakávať súboj o prvenstvo práve medzi týmito pretekármi.

Tretí deň dala nakladačka 350km zabrať aj ostrieľaným borcom. Etapa viedla po zelených lesoch na severnej strane hôr a priniesla očakávané výsledky. Števo sa vypracoval dopredu a tesne viedol pred Giemzom. Celý deň naháňal fantóma po tom, čo súpera stíhal, no ten na začiatku špatne odbočil a Štefan viedol. Naopak Maťo poblúdil a mierne stratil.

O prekvapenie sa staral Libor Podmol, freestylový pretekár z Česka. Všetci ho pred nastávajúcim Dakarom (aj ja) považovali za premotivovaného exota, no výsledky rýchlo schladili kritikov a posmievačov. A navyše Štefan, Maťo aj Libor štartovali na ťažkých rally strojoch!!!

Vo štvrtý súťažný deň naplánovali usporiadatelia 100km časovky, aby mohli jazdci načerpať sily do druhej polovice rally. Števo Svitko nenechal nič na náhodu a udržal náskok 17 min. Maťo podal výkon na vysokej úrovni a postupne sa vpred predieral Vlado Preis, čo sa viac menej aj čakalo.

Piata etapa mala zase neuveriteľných 300km s ťažkou navigáciou, s divokými výjazdmi cez horské hrebene mimo ciest a chodníkov. Problémom takých excesov usporiadateľov sú kamene v tráve, ktorá v roku bohatom na zrážky väčšinu z nich spoľahlivo ukrývala. Pre divákov atrakcia, pre jazdcov zbytočne nebezpečné peklo. Naši zase nesklamali: celkovo viedol Svitko o 20 min. pred Giemzom, Engelom a Podmolom. Vlado Preis vyletel na 6. priečku, Maťo Benko držal parádne 8. miesto, Martin Landl sa vypracoval na 15. priečku, Miro Hunana na 26. miesto a nestarnúci Jano Zaťko držal 27. miesto.

Predposledný súťažný deň viedol štartové pole po lyžiarskych strediskách a bol v znamení naháňačky Števa za časom a ostatných za ním. Bohužiaľ mal náš najlepší jazdec pád, kedy vyletel zo zákruty. Rýchlosť nebola nejako vysoká, no to požil medzi kamene. Rýchlo vstal, zdvihol motorku a pokračoval. Pod prívalom adrenalínu nezbadal zranenú nohu. Až pohľad počas jazdy odhalil, že má hlbokú ranu na stehne a tá silno krvácala. Záchranke trvalo hodinu a pol, pokiaľ ho dopravila z hôr do nemocnice. Tam ranu vyčistili, zašili a zabránili vykrvácaniu. Aj takýto je moto šport. Ostatní Slováci pokračovali našťastie bez zranení.

Záverečná etapa v enduro štýle ešte naposledy potrápila pretekárov. O uvoľnený trón kráľa pretekov sa strhla neľútostná bitka, no Giemza (Orlen – PL) vedúcu pozíciu s prehľadom udržal. Zvíťazil pred Engelom (Orion – CZ) a prekvapením rally Podmolom (Orion – CZ).

Odpad jazdcov bol obrovský a svedčí o náročnosti a nebezpečnosti pretekov. Našťastie ostatní Slováci cieľ videli, všetci vo výbornom umiestnení. Vlado Preis skončil celkovo 5., Maťo Benko na 8. mieste, Lanďo ako 13., Miro Hunana 21. a Jano Zaťko 23. Všetkým blahoželáme!!! Samozrejme Štefanovi želáme skoré vyzdravenie.

Umiestnenie našich jazdcov:

Text: Haro, foto: Alessio Corradini

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií