www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Grécka SERRES RALLY 2012

autor: Haro007, 16. 9. 2012, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) Grécka SERRES RALLY 2012

V Grécku sa každoročne usporadúva niekoľko klasických rally ročne. SERRES RALLY 2012, oficiálne Hellas Rally Raid je najväčšia z nich. Jej história sa ešte len rozbieha, pretože v dňoch 28. augusta – 2. septembra 2012 sa uskutočnil iba druhý ročník.

Jazdilo sa podľa roadbooku hlavne v kamenistých terénoch. Ich skladba (či skôr druh podkladu) však bola odlišná od Albánskej rally a pneumatiky bolo potrebné meniť prakticky denne. Zo Slovenska nás reprezentoval jediný Tóno Zboran, naopak Česi mali bohaté zastúpenie.

Prvý deň začal prológom dlhým 17km s fotografmi, filmujúcim vrtuľníkom a s plnou slávou. Taký malý Dakar.

Druhý deň viedla rozprávková trať cez tri horské hrebene, okolo troch jazier…s tromi meranými špeciálmi. Celkovo 350km, ostrých 235km.

Tretia etapa obsahovala maratónsky špeciálny test s 290km nekonečnou kamennou natriasačkou.

Štvrtý deň bol najdlhší, 420km po gréckych cestičkách preverila ľudí aj stroje. 220km meraných iba podčiarklo náročnosť etapy.

Piaty deň rally bol relatívne krátky, „iba“ 222km a končil v miestach úvodného prológu.

Pretek je koncipovaný ako amatérsky, preto sú pravidlá milosrdné voči odpadlíkom s technickými poruchami. Aj po nedokončenej etape sa môže jazdec na druhý deň postaviť na štart s opravenou motorkou na opätovný štart, hoci s mastnou penalizáciou. To bohužiaľ platilo aj pre Tóna Zborana, keď sa v druhej etape dopracoval k banálnej závade na ventilovom rozvode KTM 350 EXC. V nasledujúcom dni nastúpil s časom najpomalšieho pretekára osolenom o 3 hodiny navyše, no mohol aspoň dopretekať. A čuduj sa svete – skončil celkovo 24. To svedčí o náročnosti podujatia a nebol jediný, kto sa stretol s problémami. Veď dokončilo 37 pretekárov a 14 odstúpilo. Dosť surový priemer úspešnosti.

Horšie dopadol Čech Jindro Moravec, musel predčasne odstúpiť s naštiepenou rukou. Ale do januárového štartu na Intercontinental rally 2013 z Almerie do Dakaru sa určite zahojí. Martin Plechatý a Jan Mareš tiež odstúpili.

Pepa Macháček intenzívne testuje buginu na Dakar, pretože zo známych dôvodov usúdil že nemá zmysel bojovať proti neférovým argentínskym štvorkolkárom. A že mu to ide svedčia aj jednotlivé umiestnenia v etapách. Celkovo sa v záplave motoriek umiestnil na výbornom 12. mieste. Samozrejme svoju kategóriu vyhral.

Z bratských motorkárov najlepšie gazoval Jiří Kalát a dogazoval až na 9. miesto celkovo.

Všetkým zúčastneným blahoželáme a zraneným prajeme rýchle uzdravenie.

Text: Haro, foto: Serres Rally

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií