www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

DAKAR 2022 – GasGas

autor: Haro007, 27. 12. 2021, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) DAKAR 2022 – GasGas

Oproti Huske mala továreň GasGas mierne iný osud. Po skrachovaní a odkúpení v prospech KTM vstúpili zamestnanci malej továrne do štrajku s cieľom zachovania vlastnej výroby a nezatvorenia podniku ako nevhodnej konkurencie. Zázrak sa stal a fabrika dodnes produkuje stroje vyvinuté u nich. Tiež zbiera tituly v endure a podkuruje materskej firme. Tej to až tak nevadí, pretože uprednostňuje MXGP a Dakar.

Samozrejme, aj tu platí v prípade rally premisa, určujúca pre preteganie KTM motorky s polepom GasGas. Nevadí, značka prosperuje, oživuje trh a reklama navyše neuškodí. (Pred predajom firmy postavili niekoľko dakarských strojov s vlastným rámom a motorom od Yamahy, bez väčších ambícií.)

„Odmenou“ za väčšiu samostatnosť továrne bol iba jednočlenný tím (myslení iba v jednom špičkovom jazdcovi) a vylepšená motorka bežnej produkcie. No rally manažér Jordi Viladoms je nenápadným, ale činným človekom, a pomáha ako sa dá aj Gasu. Preto dostali nakoniec najnovší model aj oni a k tomu dvoch nezlomných maníkov za riadítka. Paráda.

Laia Sanz bola výkladnou skriňou KTM a neskôr GasGas-u, no ukončila jazdeckú činnosť na motorkách (presedlala na autá) ovenčená neskutočným množstvom rôznych titulov. Pri hľadaní nového formátu pre tím padlo nakoniec šťastné rozhodnutie z KTM nevykopnúť Sunderlanda (potrebovali miesto pre k. Benavidesa) a doplniť ho Sandersom. Lebo jeden extra silný jazdec v tíme je somarina.

Sam Sunderland (GBR) je púšťou posadnutý a preto žije v Dubaji. Aby mohol jazdiť v piesku, pretože v rodnom Anglicku duny akosi nie sú. Vyhral Dakar v roku 2017 (po 3 predošlých vypadnutiach) a neskôr pridal ešte 2 tretie miesta navyše. Púšte Arabského polostrova pozná dokonale a to mu hrá do karát. je na pieskoch extrémne rýchly a ročník 2022 by mal byť hlavne o piesku a dunách. Po vlaňajšom pódiu je jeden z kandidátov na titul.

Daniel Sanders (AUS) sa znenazdajky objavil na dakarskom nebi odnikiaľ. Proste ako nováčik získal 4. miesto celkovo a basta. Telesne a silovo disponovaný chlapík s účesom ála Jágr vyrástol na hviezdu čoby endurista, ale napriek neskúsenosti ukázal obrovský potenciál. Pokiaľ ho obídu zranenia a smola, môže GasGas silne prekvapiť motoristický svet.

Text: Haro, foto a video: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií