www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Dakar 2018 bez Jakeša

autor: Haro007, 27. 11. 2017, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Dakar 2018 bez Jakeša

Ivan Jakeš má na konte 11 účastí na Dakare (ak rátame aj zrušený ročník 2008). Vyskúšal si Saharu v Afrike, aj Atacamu v Južnej Amerike. V roku 2013 atakoval pódium a skončil na 4. mieste, posledné dva Dakary cieľ nevidel.

V minulom roku nadviazal opatrnú spoluprácu s OMW a všetko nasvedčovalo tomu, že o financie konečne nebude núdza. Lebo na Slovensku je okrem futbalu a hokeja so sponzoringom bieda. Na začiatku mal Ivan na ročník 2018 prihlásený tím so sprievodným autom a s karavanom, neskôr zredukovaným iba na auto a dve osoby.

ASO má nastavené platby tak, že na Dakar prihlásený účastník musí uhradiť základné záväzky do nakládky v Le Havre, naplánovanej bežne na polovicu novembra. Hoci mal Ivan pridelené štartové číslo, nebol do termínu schopný zaplatiť štartovné, zostalo iba pri zálohe. Ani novú KTM 450RR, ktorých továreň vypustila v tomto roku iba 20 kusov, si v Čechách neprevzal. Tiež nové predky WP52 boli zbytočné. Až teraz, po 10 dňoch, priznal že Dakar 2018 nepôjde. Samozrejme, nakládka neprebehla.

Namiesto toho má absolvovať celý svetový seriál Cross country 2018. Prezentácia faktu, že Dakar vylučuje seriál a naopak je nepravda. No môže Ivanovi na záver kariéry pomôcť. Pokiaľ sa dá Dakar pri maximálnej skromnosti absolvovať za cca 80.000€, za túto sumu je možná účasť na všetkých podujatiach seriálu, rozťahaného po celom svete. O Dakare sa píše dva mesiace z roku, o Cross country svetovej sérii postupne počas celej sezóny. A tak by paradoxne mohla jedna neúčasť na Dakare pomôcť k návratu naň. Pretože sa Ivan počas sezóny prezentuje iba na spoločenských akciách, nemôže mať taký športový status v povedomí sponzorov a verejnosti ako Števo Svitko, pretekajúci od januára do decembra.

Vzhľadom k tomu, že továrne posielajú iba zopár jazdcov na komplet kalendár seriál CC (iba aby získali titul), môže náš zástupca výrazne pomiešať celkové poradie. Továrne mu síce nedovolia vyhrať, no o pódium by sa pobiť mohol. Celú parádu by nakoniec mala zafinancovať OMW s podporou Mercedesu, v spolupráci s niektorými menšími mecenášmi. Uvidíme, čo sa z udalosti vykľuje, no v každom prípade držíme Ivanovi Jakešovi palce, nech kariéra pokračuje a neskôr skončí vo veľkom štýle.

Pravdou však je, že Ivan netajil túžbu pretekania v CC seriály už niekoľko rokov. Preto netreba brať neúčasť na Dakare ako tragédiu, iba ako posun smerom k inému snu.

Text. Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií