www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Dakar 2016 – aj Peru mimo hry

autor: Haro007, 25. 8. 2015, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Dakar 2016 – aj Peru mimo hry

Organizátori Dakaru 2016 stále zápasia s problémami. Po vylúčení Chile z trás Dakaru 2016 z dôvodov odstraňovania katastrofálnych záplav požiadala ďalšia účastnícka krajina o zrušenie preteku na jej území. V Peru oficiálne oznámili, že nemôžu zaručiť nerušený a bezpečný priebeh súťaže z klimatických dôvodov.

El Nino je meteorologický fenomén, cyklicky sa opakujúci v amplitúde 4 – 7 rokov. Zapríčiňuje ho prehrievanie vody v Tichom oceáne v priestore medzi Južnou Amerikou a Austráliou. Ak presiahne povrchová teplota vody určitú hranicu, spustí sa niečo medzi monzúnom čo sa týka zrážok a hurikánom čo sa týka vetra. Takže mokré a veterné peklo. Typickými mesiacmi sú práve december, január a február.

dakar_map_2016

Súčasné merania upozorňujú na príchod silného El Nina a vláda v Lime chce mať všetko po kontrolou. Jednak nedokáže zaručiť zjazdnosť vybratých trás a zároveň potrebuje mať v pohotovosti a k dispozícii všetky záchranárske sily krajiny. Oznámenie v čase, kedy usporiadatelia dokompletovávajú trasy hotové na 90% znamená totálne prekopanie plánovaného priebehu.

Štart mal prebehnúť v Peru v Lime, pričom andská krajina mala hostiť až 4 etapy. Dokonca aj protesty ochrancov z okolia mesta Nazca nejako eliminovali, tí tárali o ničený geoglyfov, obrovských obrazcov viditeľných výšky, ktoré rally vždy obchádzala o desiatky kilometrov. Ďalšie etapy smerovali na juh do Bolívie a nakoniec do Argentíny. Všetko bolo dohodnuté aj na úrovni miestnych samospráv a cieľových miest etáp. Tak podľa nového zrejme odštartuje Dakar 2016 v Argentíne, dosiahne Bolíviu a vráti sa späť do krajiny steakov.

Samotní jazdci oceňovali dobrý a stabilný piesok peruánskych dún, no preklínali nestále počasie. Krajine je totiž o dosť viac blízko rovníku, ako južnejšie destinácie slávnej rally. Tak sa musíme nechať prekvapiť, čo súdruhovia z usporiadateľského ASO narýchlo vymyslia.

Medzi tým potvrdilo zmenu trasy okrem Ministerstva cestovného ruchu Peru aj ASO. Pondelkové jednania nedopadli nijako, proste Peru má prioritu ochranu vlastného obyvateľstva a prognózy El Nina sú príliš vážne na ich ignoráciu. ASO sa zaviazala, že Dakar 2016 nezruší a predstaví nové trasy v polovici septembra.

Dakar-2013-Joan-Pedrero-03-01

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií