www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Cyril Despres u Yamahy!!!

autor: Haro007, 30. 5. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 1) Cyril Despres u Yamahy!!!

Neuveriteľná správa dnes obehla motocyklový svet. Cyril Despres sa upísal Yamahe. Po nekonečných špekuláciách o prestupe k Honde nakoniec zakotvil v tíme stojacom v podstate za zrodom dakaru a moderných rally. Yamaha Motor France s legendárnym zosnulým JCO bola hlavným neúnavným ťahúňom tohto športu v 80-tych a 90-tych rokoch 20. storočia. Z jej „dielne“ vyšla megahviezda Peterhansel, podieľali sa na vývoji nesmrteľného radu XT-XTZ a aktívne vstupovali do formovania diaľkových rally. Teraz po uverejnení Despresovho nového pôsobiska zrazu všetko do seba logicky zapadlo a vlastne sa iné riešenie ani nenúkalo.

Yamaha sa od odchodu Peterhansela a XTZ 840 zo scény prakticky ani nenamáhala o vytvorenie plnokrvného rally špeciálu. Skôr zamerala úsilie smerom k prestavbe produkčných 450-tok. Čiastkové úspechy zaznamenal Fretigne s polo továrenskou podporou Yamahy, no s danou technikou sa nedalo viac ako vyhrať etapu prajnú ľahkým strojom.

04

Dnes, keď je vo všetkom jasno už inak pozeráme na minuloročné pôsobenie Yamahy na Dakare. V ročníku 2013 Yamaha konečne pochopila revolučný ťah KTM, bez ostychu montujúcej motokrosové motory na rally šasi. Predtým sa vyrábali trvácne motory vyladené na vysoký výkon, dnes výkonné agregáty technici upravujú na trvanlivé. V predošlom ročníku sa konečne objavili motory YZ450F s valcom skloneným dozadu známe z motokrosových špeciálov. Úspech sa dostavil okamžite a zo začiatku Casteu a Verhoeven mútili vody Dakaru a vyhrali po jednej etape. Evidentne začiatok v eufórii prepálili, technika a pretekári po sérii havárií boli vytlačení rozmýšľajúcejšími konkurentmi. No Yamaha vystrčila pazúriky a overila správnosť koncepcie. Jednania o prestupe 5-násobného víťaza Dakaru začali zrejme ešte koncom roku 2012, čakalo sa na výsledky preteku a hlavne na potenciál novej Yamahy. Po odvedení práce pre KTM nič nestálo vzájomnej dohode v ceste.

Yamaha Motor France je veľmi silná firma celoeurópskeho významu. Vždy aktívne vstupovala do motošportu v rozsahu od MotoGP, cez enduro a motokros až po rally. Vlastne predstavuje najvplyvnejšiu predsunutú základňu Yamahy na starom kontinente. Zároveň francúzska línia YMF – Dakar – Despres je pre imperiálne zmýšľajúcu francúzsku verejnosť mimoriadnym lákadlom. Negatívnym dôsledkom spojenia môžu byť ďalšie prechmaty v prospech Despresa pod žabožrútskym poňatím fair-play. Yamahu určite potešil aj Red Bull ako silný sponzor prichádzajúci s Despresom. Jedno je isté – čaká nás nová epocha na Dakare a jazdecké tubulencie budú veľké.

02

Iste si pozorní diváci všimli, že rozporuplný Francúz bol na poslednom Dakare uvoľnenejší ako obvykle, neklamal, neudával a snažil sa správať rytiersky. Či to bola predpísaná hra na vylepšenie imidžu, alebo z jazdca spadol tlak KTM ukáže čas. Lebo povedzme si otvorene – na formovaní negatívnych vlastností osobnosti Despresa mala rovnaký podiel okrem povahy pretekára aj vyslovene sprostá politika KTM. Rakúšanom v honbe za titulmi nie je nič sväté a pravidelne stavajú športové hodnoty na hlavu.

Dúfajme v správnosť kroku inak fenomenálneho jazdca, pretože tento prestup určite zmení výrazne pomer síl v továrenských tímoch a prispeje k napínavosti Dakaru. A Yamaha si k slávnym menám ako Neveu, Picco, Baco, Olivier, Magnaldi, Fretigne, Peterhansel, Castou a Rodrigues môže pripísať ďalšiu star.

Nakoniec jedno chutné video. Všimnite si krásny zvuk SupeTenerečky Peterhansela a fakt, že chlapík to stále ešte vie. Asi aj po rokoch by vedel konkurovať omladine na starej technike. Zaujímavý je aj nový dizajn 450-ky. Využíva look 1200-ky, chýbajú bočné kapotáže a motorka má iba nevyhnutný čelný štít. Či sa jedná iba o „pracovnú“ verziu, alebo takýto bude vzhľad aj na preteku nevedno.

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Bratislava Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií