www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Cyril Despres pred Dakarom 2014

autor: Haro007, 29. 11. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 3) Cyril Despres pred Dakarom 2014

Cyril Despres má povesť rozporuplného a zároveň  geniálneho jazdca. Rozhovor na stránke Yamaha Race  dala vyznieť naplno jeho názorom, aj keď čitateľným medzi riadkami. Napriek názoru mojej ženušky, že sú motorkári psychopatickí egocentrici, bola ochotná preložiť jeho  monológ o nadchádzajúcom dobrodružstve. Hoci niektoré jeho odpovede považujem za úplné somariny (hlavne o prestupe k Yamahe), uverejňujem ich bez komentára.

Aký bol Váš prvý dojem z jazdy na Yamahe 450?

Na Yamahe 450 som začal jazdiť pár týždňov po Dakare 2013 a zistil som, že som na inej motorke nikdy neskákal. Bolo to prvý krát, prvý dojem a bol som dosť prekvapený z jej obratnosti, sily motora… Bolo to niečo nové a bola to fakt zábava. Bolo to v Španielsku, terén mi bol známy, vedel som, ako rýchlo môžem ísť a  z motorky som bol fakt prekvapený.

Ako sa začala Vaša spolupráca s Yamahou?

Po tohtoročnom Dakare 2013 som bol na dovolenke u Stéphana Peterhansela ako už viackrát predtým. A Stéphane zažartoval: „Fakt si vyhral Dakar už päťkrát?“ A ja som odpovedal: „Áno, tento rok to bolo piaty raz.“ A on: „Rýchlo sa približuješ k môjmu rekordu. Bolo by skvelé, keby si ma už nedoháňal, to by bolo pekné. Ale keby si vyhral na Yamahe, to by bolo ešte krajšie.“ No a pár týždňov nato sme to začali zvažovať, zavolal som mu a sme tu. A moja motorka je so mnou.

Aké bolo jazdiť po boku Stéphana Peterhansela? Podelil sa s Vami o nejaké tajomstvá ohľadne Yamahy?

Bol to určite veľmi dobrý pocit vidieť ho skákať na mojej motorke. Po prvý raz to bola nová 450-ka niekoľko mesiacov po prestupe. Stéphanel získal posledné víťazstvo pre Yamahu z Dakaru v 97-om a ja som môžem jazdiť iba v jeho stopách. Jazdili sme v tých istých zatáčkach a končinách, driftoval som a skákal v ten istý čas. Myslím tým, že Stéphane Peterhansel je pán Dakaru, takže veľký rešpekt.

Aké sú jedinečné prednosti Yamahy, ktoré Vám môžu dopomôcť vyhrať Dakar 2014?

Táto motorka bola vždy v niečom iná ako iné motorky rely – má hliníkový stabilný rám a zvlášť silný motor, ktorý už v minulých rokoch dokázal, že je veľmi silný. Myslím, že toto je veľké plus. A že stabilita motorky je niečo, čo môže spraviť ten rozdiel oproti ostaným motorkám. Plus dobrý team, plus celkom dobrý spolujazdci, tak môžeme mať výsledky.

Čo si myslíte, že bude tou najväčšou výzvou?

Dakar 2014 bude určite dobrodružstvom, kedy budeme prechádzať cez Bolíviu, nové krajiny, nové špeciálne terény, nové výškové limity… Som rád, že strávime niekoľko týždňov tréningovo v Peru, kde budeme testovať motorky v nadmorskej výške nad 4000 m. Aby sme na to boli dobre pripravení a aby motorky dobre reagovali. Dakar je vskutku špeciálny pretek, kedy motorka musí byť silná od prvého kilometra až po posledný. A problémom Dakaru je tých 9000 km. Je to fakt dlhá trasa a Bolívia bude určite kľúčovým momentom tohto roka.

despres-01

Aké to je byť súčasťou Yamahy?

Bol som prekvapený, ako vrelo ma v Yamahe privítali. Prvé momenty, ktoré som dostal od niektorých motorkárov, od fanúšikov, viete, bol som takmer šokovaný, je veľa… Je veľa pretekárov na iných druhoch motoriek. Yamaha je fakt rozšírená po celom svete. Keď som prišiel do Barcelony na Moto GP po prvýkrát, stretol som sa s Valentinom Rossim a Jorgem Lorenzom a cítil som, ako ma prijali do rodiny. Myslím, že je veľmi dôležité cítiť sa ako doma, ak chcete v tom svojom športe niečo dokázať. Som rád, že som v modom tíme. Dúfam, že tam ešte nejaký čas pobudnem.

Ako vnímate spoluprácu s podporným osadenstvom Yamahy?

Možno poznáte mnohých Francúzov okolo Stéphana Peterhansela, ktorí robili pre továreň Yamaha, a tiež ľudí, ktorí robili pre Yamamoto France. Títo chlapíci sú stále tam. Aj oni hľadali motiváciu. Aby sa prebudili a umiestnili dobre na Dakare.

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií