www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Africa Eco Race – 2019

autor: Haro007, 26. 12. 2018, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Africa Eco Race – 2019

Rally, zrodená na troskách pôvodného afrického Dakaru, prežíva a darí sa jej čoraz viac. Jej popularita rastie nielen pre nostalgiu na pôvodnými lokalitami, ale hlavne pre vysokú športovú úroveň pretekov. Fakt, že podujatie funguje bez továrenských tímov a tlakov veľkých sponzorov spôsobil, že organizátori disponujú vlastnou vôľou a slobodou. Nemusia riešiť zákulisné prechmaty, pretože ide v prvom rade o šport a až potom o prachy.

Aj koncipovanie tratí je o inom ako doteraz na odvare Dakaru v Južnej Amerike. Minimum presunov a maximum ostrých kilometrov, veľa preveľa piesku a dún, to sú charakteristické črty Eco Race.

Ročník 2019 je už 11. v poradí a opäť aj so slovenskou účasťou. Duo Maťo Benko a Jano Zaťko patria k skalným pretekárom rally a stali sa jej legendami, pretože 2 roky dozadu Maťo obsadil 3. miesto a Jano 4. miesto celkovo v kategórii motoriek. Rozdiel je v organizácii. Po prvý raz sa tím rozdelil na dva samostatné celky, aby sa v tak náročných pretekoch mohol doprovod venovať iba jednému jazdcovi. Má to výhody vtedy, ak jeden z jazdcov má problémy a zostane na trati, zatiaľ čo druhý pokračuje do nového bivaku. Vtedy začínajú logistické problémy, lebo záchrana nešťastníka ide vždy na úkor toho druhého.

Tradičný štart v Monaku sa uskutoční 30. decembra 2018, následne konvoj 100 pretekárskych motoriek, áut, kamiónov a ostatných sprievodných vozidiel nalodia a trajektom prevezú do Maroka. Tam absolvujú 5 kamenisto – pieskovo – prachovo – hlinitých etáp. Po dni oddychu v Dhakle (na juhu Maroka) čaká všetkých 6 divokých etáp v Mauretánii. Tie budú o piesku, o príšerne mäkkých dunách vyskladaných do komplikovaných polí, o vádí zafúkaných ako inak pieskom. Aj o teple a suchu. Posledná etapa v Senegale zaklincuje rally a záverečný okruh okolo Lac Rose pri Dakare bude čerešničkou na torte Eco Race 2019.

Držíme našim „chalanom“ palce. Maťo bude z rally posielať krátke denné reporty a tie postupne uverejním na mojej stránke. Eurosport bude denne okolo polnoci vysielať reportáže o priebehu pretekov, čo svedčí o jeho význame.

Text: Haro, foto: Africarace

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií