www.advRiders.sk – dobrodružstvo v jednej stope

Registrácia

Prihlásenie:

Africa Eco Race 2016

autor: Haro007, 24. 12. 2015, Diskusia k článku (počet reakcií: 2) Africa Eco Race 2016

28.12.2015 štartuje ďalší z ročníkov populárnej Africa Eco Race 2016. Tentokrát začína v Monaku a končí tradične v Dakare. Organizátorom nie je nik iný, ako legendárny Francúz René Metge, ktorý spáchal aj Transorientale Rally v 2008-om. Ten v roku 2009 zareagoval na prenesenie Dakaru do južnej Ameriky vybudovaním súbežnej akcie v Afrike. Vlastne sa jedná o klasický a naozajstný Dakar na čiernom kontinente. Okrem neho už iba Intercontinental Rally ponúka podobné dobrodružstvo.

Africa Race je výborne zorganizovanou rally so špičkovo spracovanou navigáciou, s cateringom a s dvomi vrtuľníkmi nad hlavou. Zúčastňujú sa jej všetky kategórie vozidiel, pričom počet štartujúcich je z bezpečnostných príčin obmedzený na 100. Najväčšiu váhu má medzi kamionistami. Moto úroveň pozdvihol hviezdny Pal Ander Ullevalseter, víťaz predošlého ročníku.

ullevalseter

Preteky majú, okrem prvého presunového dňa loďou do Afriky, spolu 12 etáp. Trasa vedie z Nadoru v Maroku smerom na juhozápad, cez Západnú Saharu do Mauretánie a skončí pri Ružovom jazere v Senegale, v blízkosti metropoly Dakar. Prvé 3 etapy prekrižujú Maroko, ďalšie 3 bývalú Západnú Saharu, kde začnú prvé vážnejšie piesky. A potom plných 5 etáp po Mauretánii, s jej nádhernými a nedotknutými dunami, pláňami a kaňonmi. Zrejme tu sa bude lámať chlieb, pretože po mauretánskom očistci nasledije posledná na území Senegalu. Spolu 5.978km, no časovky merajú až 3750km. Teda merané úseky majú podiel až 63% z celkovej dĺžky tratí. Z toho vyplýva, že opäť usporiadatelia namotali trate, kde je pomer výrazne v prospech časoviek a nie jalových presunov. Napríklad v Južnej Amerike predstavuje pomer cca 50/50.

E12- Africa 2016_net

Znovu budeme mať želiezka v ohni. Po minuloročnom účinkovaní jana Zaťka sa k nemu pridáva aj Maťo Bemko. Obaja na KTM, ale tu podobnosť končí.

Jano Zaťko, nestarnúci rally matador, sa pripravuje jazdením na pretekoch v priebehu roka. Osedlá KTM 450 EXC, prerobenú na rally potreby. Skúseností má na rozdávanie a aj vo veku tesne pred 60-kou veselo podkuruje konkurencii.

zatko

Maťo Benko tiež jazdí úspešne na rally, okrem toho sa koncom roku kondične a jazdecky pripravoval so Števom Svitkom, čo prospelo obom zúčastneným stranám. Maťo sadne na novučkú KTM 450 Rally Replica s fabrickým pružením.

Chlapi odlietajú do Monaka 26.12., o deň neskôr absolvujú prebierky a 28.12. sa preplavia z francúzskeho Séte do marockého Nadoru. Prvá africká etapa začína na úsvite 29.12.2015 a posledná skončí 10.1.2016 popoludní v Dakare. Naši pošlú techniku loďou do Janova a vrátia sa opäť letecky.

Držme našim odvážlivcom palce, pretože sa chystajú na jednu z troch najdlhších a najnáročnejších motocyklových rally sveta. Všetko v dobe, kedy rozkolísaný svet bezpečnostne nepraje športu v Afrike. Tak nech sa vrátia zdraví a s čo najlepším výsledkom.

Najnovšie správy: 25.12.2015 zostala sprievodná Maťova dodávka stáť na diaľnici pred Benátkami s rozbitým predným ložiskom. Momentálne, ako Maťa poznám, rieši problém polovica Európy a tá druhá sa pridá zajtra. Verím, že chlapi zorganizujú vyriešenie poruchy  a dostanú Iveco s materiálom a s motorkou do Monaka včas. Proste takto sa rodia ťažké rally. Dlhá príprava a boj skôr, ako začne vlastné zápolenie na trati v Afrike. Nech sa všetko podarí!

26.12.2015: Nakoniec, po rôznych peripetiách, prišla talianska výjazdová Iveco skupina a ložisko vymenili. Pritom mali práve ich Štedrý večer. Všetci sú už spolu v Monaku a práve sa registrujú. Začiatok zlý – koniec dobrý. Hádam bude porekadlo platiť.

aer

Text: Haro, foto: internet

Sponzori

Mitas FOX RACING KTM Faryn Suspension motoline

Partneri

Bighusky

Posledné príspevky v diskusií