Registrácia

Prihlásenie:

HELLAS RALLY RAID 21.4. – 26.4.2013

autor: Haro007, 4. 5. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 8) HELLAS RALLY RAID  21.4. – 26.4.2013

Grécka Hellas Rally, predtým známa ako Evia Rally sa tento rok začala prebierkami 20.4.2013. Slovenské farby hájil osamotený Tóno Zboran. Rally jazdená v okolí mesta Lepanto je známa svojimi horskými cestami zo šotoliny a vápencových kameňov. Organizátori aj tento rok vytvorili zaujímavú zmes týchto základných podkladov na rýchlych tratiach. Nechýbali ani náročné a technické úseky. Koncept tratí jasne dával rovnomerne šance odlišným typom motoriek aj jazdcov vo svojej rôznorodosti a pestrosti.

Trať bola rozdelená na 6 etáp s dennou nádielkou nad 300km. Kamenisté podklady a neustále serpentíny v klesaniach a stúpaniach doslova žrali pneumatiky a bolo treba prezúvať denne! Našťastie trate neboli extrémne a pretek bol bez vážnych zranení zúčastnených.

hellasrally-02

Prehľad slovenských a českých účastníkov:

Na štvorkolkách miešal úspešne poradie Martin Plechatý a na bugine nestarnúci Pepa Macháček.

Skúsený Tóno Zboran na trati spolupracoval hlavne s Kaličom. Na nesmrteľnej Afrike XRV750 sa zúčastnil legendárny jazdec na ťažkých strojoch Hajnej. Prišiel si napraviť chuť po minulom roku, vtedy nešťastne trafil kameň v úvode preteku a rozbil motorku. Sekundoval mu Lukáš Velart tiež na Afrike.

hellasrally

Hneď na začiatku sa ukázala sila jednotlivých pretekárov. Kalič bol 9. a Tóno 13. Na úvod pekné umiestnenie. Potom začali dlhé a náročné etapy, v druhej zakotvil  Kalič 17. a Tóno 19. V tretej už začal odpad idúci na vrub technických porúch a pádov. Skúsení väčšinou postupujú hore. A tak Kalič ukoristil 10. a Tóno 16. miesto, no v celkovom sumáre stúpali v rebríčku nahor.

Po dažďoch v horách nastali zosuvy pôdy a časti trate štvrtej etapy zmizli v údolí, preto celú časovku organizátori zrušili. V piatej etape ešte chalani zlepšili denné umiestnenia na 8. a 12. miesto, aby po poslednej etape skončili ešte lepšie.

remus

Ondra Klimčiv bol fakt dobrý a skončil celkovo 7, v najobsadenejšej kategórii M1 ako 6!

kalič

V celkovom hodnotení  bol Jirko Kalát 8. a v kategórii Mdo 450ccm 7.

tóno-02

Tóno Zboran dokončil ako 14. celkovo a 2. v kategórii jednovalcov nad 450ccm.

hajnej

Jirko Černík bol v ťažkej konkurencii 40. v spoločnom hodnotení motoriek, no v triede ťažkých dvojvalcov si udržal výborné 3. miesto. Len tak mimochodom, celý pretek absolvoval na jednej sade pneumatík!!!

lukáš

Lukáš Velart obsadil veľmi pekné 4. miesto v rovnakej kategórii ako Hajnej.

Tóno Zboran: „Celá rally bola výborne zorganizovaná, v krásnom prostredí a v prijateľnej cene. Prebierky prebehli bez problémov, štart do prvej etapy z pódia s kobercom nás priam zaskočil. Denné etapy organizátori namotali po horách, stále sme stúpali z nuly do 1500 metrov nad morom, zase dolu a tak dookola. Terény boli rýchle, takmer stále kamenisté. Iba miestami sa objavili technické pasáže a trialové úseky. Profesionálne spracovaný roadbook bezpečne doviedol jazdcov do cieľa a blúdenie bolo skôr vzácnosťou. Aj záverečný cieľ a ceremoniál na pláži stál za to. Celkovo hodnotím rally veľmi kladne a aj v budúcnosti sa chcem zúčastniť. Dúfam že za účasti viacerých Slovákov.“

Text: Haro, Foto: internet