Registrácia

Prihlásenie:

Grécko: Serres Rally 2013

autor: Haro007, 4. 9. 2013, Diskusia k článku (počet reakcií: 0) Grécko: Serres Rally 2013

Koniec augusta je typický termín pre populárnu balkánsku rally. Jazdí sa pravidelne v Grécku po miestnych šotolinách a pretek získava na obľúbenosti. Aj tento rok sa zišlo vyše 70 motorkárov z celej Európy a kredit stúpol o level. Totiž v rámci prípravy na Dakar zavítali jazdci zvučných mien Frans Verhoeven na továrenskej Yamahe, Jordi Viladoms na Gas-Gase a zopár ďalších pravidelných účastníkov juhoamerického dobrodružstva. Zo Slovákov reprezentoval už klasicky Tono Zboran (48) na KTM EXC 500, usilovne zbiera cenné skúsenosti a robí dobré výsledky. Za Čechov bojoval úspešný rally matador Ondra Klimčiv (33) na Husabergu 450 a v sezóne dobre rozbehnutý Radek Schneider (72) na KTM 950 SE. Zvučné mená doplnila neodmysliteľná Patsy Quick a Tina Meier.

srr13_20130831_1545529323

Od 26.8. do 31.8.2013 čakalo na jazdcov 5 dní rozmanitého horského terénu so všetkými možnými podkladmi. Výhodou preteku bol stabilný a dobre vybavený bivak, z ktorého sa denne jazdilo do jednotlivých etáp. Tie namotali usporiadatelia tak šikovne, že sa úseky neopakovali a na jazdcov čakali vždy nové terény a výzvy.

srr13_20130831_2099977219

Oblasť preteku disponuje dobrou prístupnosťou pre jazdcov z Európy. Rozprestiera sa v okolí mesta Chalkidiki na severe Grécka. Podklady a profily sú typické Balkánske – vápencové hory a hrebene, hlboké údolia, všetky možné druhy a farby zeminy, piesku aj šotoliny. A samozrejme kamene rôznych veľkostí a tvarov. Takéto povrchy jazdené pod plynom prinášajú rýchle opotrebovanie zadných pneumatík, ich denná výmena patrila k pravidelným rituálom. Ranné štarty sa konali okolo pol siedmej a rýchli jazdci končili neskoro poludní. Takže slušná nakladačka. Základnou charakteristikou rally boli okrem veľkej kilometráže krátke presuny a dlhé časovky, niektoré okolo 300km. Jednotlivé denné trate sa príliš nelíšili, obsahovali rýchle aj technické úseky a všetky mysliteľné materiály. Jedine blato chýbalo, pretekalo sa iba na suchu.

srr13_20130831_1020758812

Zvláštnosťou bola rozdielna trasa pre kategórie. Ľahké motorky sa pasovali aj s technicko-trialovými úsekmi, ťažké mašiny, štvorkolky a autá tieto úseky obchádzali. Za to dostali po preteku v rámci spravodlivosti prirátanú hodinu času navyše. Myslím že elegantné riešenie ako vyhovieť novým trendom 450-tok na rally a zároveň myslieť aj na vyššie kubatúry. Všetci ocenili výborne spracovaný a presný roadbook, tlačený vopred na rolke bez nutnosti lepenia a rovno vo farbe. Tiež zdravotné a technické zabezpečenie spĺňalo najvyššie možné kritériá a za cenu štartovného ho možno označiť za perfektné.

srr13_20130831_1069938156

Prológ štartoval 27.8.2013 a jeho celková dĺžka mala 70km, z toho 18km  technicky a navigačne náročná časovka. Vyhral ju Jordi Viladoms, Ondra Klimčiv skončil na 9. pozícii, Tono Zboran na 16. a Radek Schneider na 42. mieste.

2. deň čakalo na pretekárov 346km, z toho 3 špeciály s dĺžkou 293km. To je vážna vzdialenosť v daných terénoch. Podľa očakávania sa vpredu naháňali Viladoms a Verhoeven, Tóno skončil deň na 16. mieste, tiež Radek si zopakoval 42. miesto z predošlého dňa. Ondro doplatil na starý rozbitý mius vzadu a bolo z toho iba 59. pozícia. Ale celkovo Tono pevne sedel na 15. mieste.

3. deň síce meral „iba“ 313km, no maratónska špeciálka dlhá 290km poriadne premiešala poradie. Klimčiv naprával predošlé prúsery a skončil tesne za dakarskými strelcami na 4. pozícii!!! V tento deň si vyžral smolu Tono Zboran. Hneď na začiatku mu neriešiteľná porucha zadnej brzdy takmer vystavila konečnú. S týmto hendikepom odjazdil celú špeciálku a preto 33. miesto v etape možno považovať za úspech. Radek bol 41. Celkovo Tóno klesol na 24. priečku a naopak Klimčiv vyletel na 35. miesto.

4. deň bol síce najdlhší (401km), no 3 špeciálky merajúce spolu 233km boli rovnomerne rozdelené a nestáli jazdcov toľko síl ako 3. etapa. Vpredu sa nedialo nič nového, dakaráci vyučovali zostatok štartového poľa. Jediný slovenský zástupca tuho gazoval a dogazoval 13., celkovo si udržal výborné 16. priebežné miesto. Strelec Ondra znovu rozbil ďalší zadný mius, tento krát zle namazaný a teda zle obutý. Skončil na konci výsledkovej listiny a pretek bol stratený. Radek držal štandard okolo 40. miesta.

Ani posledný deň nebol oddychový. 296kmcelkovo a 2 špeciálky s 221km dĺžky ešte raz preverili výdrž jazdcov. Znovu sa opakovali klasické terény a povrchy a do poslednej chvíle veľmi záležalo na navigácii. Klimčiv znovu zahviezdil 7. miestom, Zboran stabilne zajazdil na 21. pozíciu a Schneider klasicky okupoval 41. miesto.

V konečnom účtovaní a zo rátaní časov sa podľa očakávania zvíťazil Viladoms pred Verhoevenom. Tono Zboran napriek problémom v 3. etape dosiahol na výborné 14. miesto celkovo a bolo z toho aj 5. miesto v kategórii C (nad 450ccm). Ondrej Klimčiv sa dokázal vyštverať na 33. priečku, no nebyť hlúpych technických problémov mohlo byť všetko inak a ako jeden z mála stačil na špičku. Radek Schneider na 36. mieste celkove dokázal skončiť medzi mastodontmi 3. To je paráda.

srr13_20130831_1617399248

Všetci jazdci hodnotili rally ako výborne zorganizované podujatie, s krásnymi traťami a s prijateľnými cenami. Zároveň by sa mal vytvoriť bodovaný seriál 4 rally s Merzouga Rally, Albania Rally, Serres Rally a rally jazdenou v Škótsku. Patronát prebrala FIM a rejting preteku stále stúpa. Snáď sa o rok bude jazdiť so silnejšou účasťou zo Slovenska a z Čiech.